Powrót na poprzednią stronę

Rodzina wartością – wartości rodzinne

Rodzina wartością – wartości rodzinne

Z okazji Metropolitalnego Święta Rodziny

Księgarnia Św. Jacka Katowice 2009

ISBN: 978-83-7030-688-5
ks. Alojzy Drożdż (redaktor), Ks. Piotr Kurzela (redaktor)
format: 145 x 205, stron: 360, oprawa: miękka

INDEKS: KSJ0346B24061

Cena: 22,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Publikacja przedstawia wieloaspektowo współczesne życie rodzinne. Praca redakcyjna i wydawnicza jest zasługą Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Stąd płynie podziękowanie dla odpowiedzialnych za nią dyrektorów.

W pierwszej części, noszącej tytuł: Z przemyśleń badawczych życia rodzinnego – specjaliści z różnych dziedzin i środowisk naukowych – Katowic, Krakowa, Lublina, Rzeszowa –przedstawiają kilkanaście zagadnień, mających dziś duże znaczenie dla życia rodzinnego. Są to nie tylko sprawy teologiczne, ekonomiczne czy pedagogiczne, ale i rodzinno-medialne czy kulturowe.

W części drugiej zamieszczono tzw. Obserwacje. Są to przede wszystkim obserwacje stanu dzisiejszej rodziny prowadzone przez studentów V roku teologii na Wydziale Teologii Uniwersytetu Śląskiego.

W trzeciej części – pod wspólnym tytułem Świadectwa – znajdziemy kilkadziesiąt wypowiedzi – przede wszystkim młodych ludzi, w większości studentów – o przekazywaniu wartości ludzkich i chrześcijańskich w znanych im rodzinach, najczęściej własnych. Jest to garść żywych wspomnień, ukazujących to, co tak naprawdę dzieje się w naszych domach. A dzieją się sprawy zwyczajne i nadzwyczajne. Młodzi ludzie przybliżają nam, jak widać z lektury, z ogromną wdzięcznością te wartości, które były cenione przez ich dziadków i rodziców. Spotykamy piękne opisy heroicznego życia, dzisiejszego męczeństwa, ale i radości codziennego dnia, bez których żyć nie można.


Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin w Walencji, w czasie Metropolitalnej Pielgrzymki do Rzymu w 2007 r., z okazji 750. rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża patrona Metropolii Katowickiej. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, zaś patronat honorowy przyjęli księża arcybiskupi: Damian Zimoń i Alfons Nossol, ksiądz biskup Jan Wieczorek i wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek. W organizację święta włączyli się prezydenci miast województwa śląskiego i opolskiego, a także władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

 

Kategorie

Książki / Życie chrześcijańskie / Rodzina

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni