Powrót na poprzednią stronę

Pisarz i Bóg

Pisarz i Bóg

Arcybiskup Szymon (Romańczuk)

Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego Białystok 2013

ISBN: 978-83-937510-2-0
format: 145x210, stron: 96, oprawa: miękka

INDEKS: FKO0001B37159

Cena: 16,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon jest znawcą wielkiej literatury rosyjskiej, wieloletnim wykładowcą uniwersyteckim. Eseje o Dostojewskłm, Gogolu i Tołstoju nie są jednak rozprawami naukowymi, nie mają w sobie ich chłodu i dystansu. Łączą erudycyjną swobodę, przejrzystość i precyzję myśli z wewnętrznym ogniem. Autor nie jest wobec pisarzy i powołanych przez nich do życia postaci obojętny, choć spogląda na nich pod jednym tylko kątem - postawy wobec Boga.
Bohaterowie powieści Fiodora Dostojewskiego to osobowości złożone, dusze błądzące nie mniej niż sam twórca, cudem wyrwany śmierci, pokutujący na katordze, ale zawsze już dążący do zbawienia.
Mikołaj Gogol, któremu sławę przyniosły utwory satyryczne, z Bogiem żył w zgodzie, miłował Chrystusa i innych próbował ku Niemu prowadzić. Chciał, by wyszydzeni i poniżeni w jego utworach, zyskali też szansę na przemianę. Takimi "dalszymi ciągami" otoczenie nie było jednak zainteresowane.
Lew Tołstoj, wielki moralista, budujący jedność swojej pracy i życia, otwarcie wadził się z Bogiem, odrzucając przy tym i Cerkiew jako instytucję, i Chrystusa. Cerkiew odpowiedziała odłączeniem od chrześcijańskiej wspólnoty.
Opowieści o literackich mocarzach to lektura żywa, barwna. wciągająca. Stoi za nią wspaniały a mało w Polsce znany świat wielkiej rosyjskiej powieści. Warto do niego wstąpić.

 

Kategorie

Książki / Religie / Prawosławie