Powrót na poprzednią stronę

Requiem (CD)

Requiem (CD)

Wolfgang Amadeus Mozart

ACCORD SONG 2002

INDEKS: ACS0002A06911

Cena: 15,90 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Latem 1781 roku Wolfgang Amadeus Mozart otrzymał niezwykłe zlecenie. Nieznany posłaniec wręczył mu list z propozycją napisania mszy żałobnej. Aureola tajemniczosci otoczyła okoliczności powstania Requiem. Nowa kompozycja przyciągała Mozarta z przemożną siłą, poświęcał jej cały czas i wszystkie nadwątlone siły.
"…Czuję szum w głowie i siły zawodzą. Postać owego nieznajomego stoi mi ciągle przed oczami i żąda ode mnie pracy. Piszę dalej, ponieważ komponowanie mniej mnie męczy niż wypoczynek. Z tego co powinienem zrobić, widzę, że wybiła godzina. Wkrótce wydam ostatnie tchnienie Jestem u końca, nim zdążyłem wykorzystać mój talent… Ale nie można zmienić swojego przeznaczenia. Nikt nie jest panem swoich dni …Ukończę jednak moją smutną pieśń, nie mogę pozostawić jej nie skończonej…"
Mozart nie zwyciężył w wyścigu ze śmiercią. Umiera 5 grudnia 1791 roku pozostawiając ukończone dwie pierwsze części: Introit i Kyrie. Wykończenia partytury na zlecenie żony Mozarta podjął się jego zaufany uczeń Süssmayr. Wykorzystując szkice mistrza nadał dziełu zamknięty kształt.
Po śmierci kompozytora wyjaśniła się zagadkowa historia zamówienia Requiem. Tajemniczym wysłannikiem okazał się plenipotent hrabiego von Walsegg, który zamierzał podszyć się pod kompozytora tej najpiękniejszej pieśni żałobnej. Tym samym stał się przypadkowym inspiratorem muzycznego arcydzieła.

 

Kategorie

Multimedia / Muzyka klasyczna / Dawna

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni