Powrót na poprzednią stronę

Kohelet - Najbardziej oryginalna i 'skandaliczna' księga Starego Testamentu

Kohelet - Najbardziej oryginalna i "skandaliczna" księga Starego Testamentu

kard. Gianfranco Ravasi

Wydawnictwo Salwator Kraków 2004

ISBN: 83-89289-06-7
format: 145 x 205, stron: 408, oprawa: twarda

INDEKS: SAW0084B08349

Cena: 35,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Blisko trzy tysiące hebrajskich słów, dwieście dwadzieścia dwa wersety podzielone na dwanaście rozdziałów składają się na Księgę Koheleta, Eklezjasty - "Przewodniczącego zgromadzenia", być może najbardziej oryginalną i "skandaliczną" Księgę Starego Testamentu.
Księga ta naznaczona jest słynnym zdaniem Havel havalim… vanitas vanitatum, "marność nad marnościami - wszystko marność" (1,2; 12,8). Jak pisał pewien egzegeta, po przeczytaniu owej pieśni milczenia, nonsensu, starości i mroku, tu i tam nacechowanej przebłyskami pogodzonej z losem radości: "czytelnik nie odchodzi mały, lecz dojrzały lub gotowy, by nim się stać".
Komentarz ten, który opiera się na nowej wersji biblijnego tekstu, dzieli się na trzy etapy. Pierwszy, pod typowo koheletyckim tytułem Marność nad marnościami - wszystko marność, oferuje podstawowe narzędzia, niezbędne do rozstrzygnięcia pierwszych zagadek dotyczących autora, tekstu, interpretacji, przesłania. Cały - najbardziej obszerny i fundamentalny - drugi etap śledzi, za pomocą komentarza, poetycki i duchowy wątek Słów Koheleta, syna Dawida, króla Jeruzalem (1,1). Etap ostatni przemierza ziemie naszej planety i tysiące lat naszej historii w poszukiwaniu Tysiąca Koheletów, to znaczy tych wszystkich, którzy obrali sobie za wzór biblijnego mędrca z III wieku przed. Chr.

 

Kategorie

Książki / Teologia / Biblistyka

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni