Powrót na poprzednią stronę

Matka Boża

Matka Boża

kard. Tomáš Špidlik SJ

Wydawnictwo Bratni Zew Kraków 2004

ISBN: 83-88903-40-3
format: 130x210, stron: 77, oprawa: miękka

INDEKS: BRZ0047B08751

Cena: 17,50 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Chrześcijanie wywodzą swoją nazwę od Chrystusa, który jest ich Panem, centrum życia światłością świata. Przez kult maryjny światłość ta nie zostaje przyciemniona, lecz przeciwnie, ukazuje się jeszcze bardziej w wyrazistym blasku i sile. Chrystus jest Bogiem wcielonym, który dla zbawienia świata stał się człowiekiem za pośrednictwem ludzkiej matki. Jak mógłby istnieć Zbawiciel gdyby zabrakło zbawionych? Maryja jest obrazem człowieka w doskonały sposób odkupionego przez Chrystusa. Kto chce więc poznać skutek odkupienia Chrystusowego, niech popatrzy na Maryję. Odkupienie jest łaską: Matka Boża jest pełną łaski i w Niej widzimy to, co łaska może uczynić z człowiekiem.
Wśród tak różnorodnych biografii świętych, życie Maryi stanowi najpiękniejszą lekturę duchową. Jest ona bardzo uboga w opisy zewnętrznych wydarzeń, bardzo zwięzła: w Ewangelii zajmuje tylko nie wiele wierszy. Lecz jest pełna znaczenia wewnętrznego, każde wydarzenia wyraża tajemniczy dogmat. Jeżeli określamy mądrość jako sztukę życia i wykorzystania możliwości daru życia, to Maryja jest Dziewicą najmądrzejszą, przewodniczką na drodze ku wieczności.
W ciągu historii Kościoła napisano wiele o Matce Najświętszej. Lecz większa część chrześcijan zna ją tylko z praktyk pobożności, z modlitw, którymi zwracają się do Niej. Z tego też względu w tej książeczce wybraliśmy następującą metodę: przedstawiamy zwięźle nauczanie Kościoła o Maryi, ujmując je jako medytację nad trzema głównymi modlitwami maryjnymi: Zdrowaś Maryjo, Magnificat, Witaj Królowo.

 

Kategorie

Książki / Duchowość / Maryja

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni