Powrót na poprzednią stronę

Spotkania z Mertonem

Spotkania z Mertonem

Henri J. M. Nouwen

Wydawnictwo WAM Kraków 2005

ISBN: 83-7318-505-4
format: 136x210, stron: 132, oprawa: miękka

INDEKS: WAM1221B11135

Cena: 16,90 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Henri Nouven spotkał osobiście Mertona tylko raz w życiu, ale dzięki zgodności odczuć i percepcji zrozumiał istotę jego życia, i dążeń, i dzieła. Stąd zamiar napisania o nim książki, która miała ukazać drogę duchowego dojrzewania autora „Siedmiopiętrowej góry". Każdy jej rozdział jest rozważaniem pewnego etapu tej drogi, którego owocem były szczególne dzieła. One to właśnie najlepiej pozwalają zrozumieć życie, myśli i wizje Mertona. Dużym walorem „Spotkań z Mertonem" są właśnie obszerne i starannie dobrane fragmenty z pisarskiej twórczości Mertona. (od redaktora)
Książka ta jest wprowadzeniem w życie i myśl Thomasa Mertona, jednego z najwybitniejszych mistrzów życia duchowego XX wieku. Przewodnikiem po dziejach jego życia jest światowej sławy autor - Henri Nouwen, dla którego Merton był największą inspiracją ostatnich lat. Wielu zgodzi się z nim, że tak jak kiedyś, tak i dzisiaj Merton nadal przemawia do wszelkiego rodzaju ludzi w różnych sytuacjach życiowych.
Dla Mertona drogą do tego, co istotne, była modlitwa i kontemplacja. Jego krytyka stosunków społecznych i politycznych opierała się nie na publicznej debacie i analizie, lecz raczej na kontemplacyjnym wnikaniu w Boże serce, w którym odkrywał konkretną osobę żyjącą tu i teraz. W ten odkryty sens kontemplacji wprowadzał też Merton całe swoje własne doświadczenie, swoje grzechy i cierpienia, ale także swoją wrażliwość na piękno i prawdę. Nauczył się wczuwać w trudną dolę wszystkich, którzy doznali cierpienia - zwłaszcza cierpienia zadanego przez naszych bliźnich. A czynił to, żarliwie się z nimi utożsamiając. Nikt dobitniej niż Merton nie pokazał, że życie monastyczne nie jest odejściem od rzeczywistości. Przeciwnie: jego krytyka stosunków społecznych i politycznych była owocem współczucia, jakiego nauczyło go życie w atmosferze zakonnej ascezy i kontemplacji.

 

Kategorie

Książki / Duchowość / Ogólna

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni