Powrót na poprzednią stronę

** Katedra Prymasowska w Gnieźnie - CD + książeczka (kolorowy przewodnik)

** Katedra Prymasowska w Gnieźnie - CD + książeczka (kolorowy przewodnik)

ks. Jarosław Bogacz

Wydawnictwo Gaudentinum Gniezno 2005

INDEKS: GAU0126A12827

Promocja: 42,00 zł 5,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Tajemnice katedry gnieźnieńskiej.

Swą niezwykłą historią, bogactwem architektury i znajdujących się w niej zabytków zawsze przyciągała wielu turystów, badaczy i naukowców. Wydawałoby się, że już wszystko o niej zostało wypowiedziane i napisane. Przecież powstało tyle kolorowych albumów, książek i przewodników próbujących zgłębiać tajniki tej prastarej świątyni. A jednak…

Nakładem Prymasowskiego Wydawnictwa GAUDENTINUM z siedzibą w Gnieźnie, w koedycji z Fundacją Świętego Wojciecha, ukazał się niedawno pierwszy na rynku multimedialny przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej. Wykonawcą prezentacji jest Excelo - agencja marketingu interaktywnego z Gdańska. Autorem tekstów, odpowiedzialnym za stronę merytoryczną płyty jest ks. Jarosław Bogacz z Gniezna – konserwator diecezjalny zabytków, natomiast pomysłodawcą oraz koordynującym cały przebieg prac jest Wydawnictwo GAUDENTINUM. Publikacja została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Inaczej niż dotychczasowe publikacje, Przewodnik multimedialny pokazuje katedrę od strony znanej tylko niewielu osobom. Prezentuje bowiem nawet te miejsca, które zwykle są zamknięte dla zwiedzających. W sposób pełny, nowoczesny i atrakcyjny przedstawia piękno i unikatowy klimat katedry oraz przypomina wydarzenia historyczne i religijne, które tutaj się rozegrały. W oryginalny sposób oprowadza zwiedzającego po ciekawych miejscach tej świątyni, ukazując nawet te „zakątki”, których nie można zobaczyć „gołym okiem”. Głównym bowiem założeniem prezentacji było hasło: „zobacz to, czego nie zobaczysz, będąc na miejscu”.

Dzięki zastosowanym w prezentacji panoramom sferycznym zwiedzający może przemieszczać się w dowolne miejsce danego obiektu. Obraz jest zatem w kształcie kuli, którą za pomocą „myszy” można obracać. Dzięki temu zwiedzający przechodzi do miejsca, które chce aktualnie zobaczyć. Odbiorca ma wrażenie, że jest jakby wewnątrz katedry. Zastosowanie tej metody umiejscawia prezentację wśród najnowocześniejszych obiektów historycznych w kraju.

Po bokach ekranu (na którym widać określone miejsce) znajduje się podgląd poszczególnych zabytków, które po kliknięciu myszą można również zobaczyć. W ten sposób „turysta” ma możliwość bardzo dokładnego i szczegółowego zapoznania się ze wszystkimi zabytkami katedry. Zwiedzanie ułatwiają opisy oraz narrator, który „krok po kroku” oprowadza po kolejnych obiektach świątyni. Oprócz tego, zwiedzający może zapoznać się z życiorysami osób, które są związane z długimi i burzliwymi dziejami tej świątyni. Dodatkowo, zamieszczony w prezentacji Słowniczek, wyjaśnia terminy, które mogą sprawiać trudność podczas słuchania czy lektury wiadomości o zabytkach. Przez cały czas widoczny jest plan katedry, na którym zaznaczone jest miejsce, gdzie w danej chwili jest „turysta”. Ułatwia to orientację i pomaga wybrać kolejne miejsca do zwiedzenia. Przewodnik zawiera wiele ciekawostek, np., kiedy patrzymy na epitafium Ignacego Krasickiego, możemy jednocześnie wysłuchać jednej z bajek jego autorstwa pt. Czapla, ryby i rak. Dodatkowym atutem tego Przewodnika jest - skomponowana specjalnie dla tej prezentacji - muzyka, która wprowadza w niezwykły nastrój architektury gotyckiej i romańskiej katedry.

Mimo ciekawego i oryginalnie zrobionego przewodnika, trudno się oprzeć, by nie zwiedzić katedry i nie tchnąć jej atmosferą na miejscu, tutaj w Gnieźnie. Przewodnik daje niejako „przedsmak” tej prastarej świątyni. Chyba nie znajdzie się osoba, która po obejrzeniu tej prezentacji nie przyjedzie do Gniezna, by zobaczyć „matkę kościołów polskich” na Wzgórzu Lecha. Dołączona do płyty książeczka - przewodnik z pewnością ułatwi.

 

Kategorie

Książki / Promocja / za 5 zł

Książki / Poradniki, leksykony... / Przewodniki