Powrót na poprzednią stronę

Zmartwychwstanie

Zmartwychwstanie

Tajemnice, legendy i prawda. Od Ewangelii do Kodu Leonarda da Vinci

Andrea Tornielli

Wydawnictwo eSPe Kraków 2007

ISBN: 978-83-7482-088-2
format: 140x200, stron: 248, oprawa: miękka

INDEKS: ESP0321B16922

Cena: 34,55 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Rankiem, 9 kwietnia 30 roku, kilka kobiet udaje się do grobu człowieka, który trzy dni wcześniej zmarł na krzyżu. Grób jest pusty. Co więcej, człowiek, który miał się w nim znajdować, ukazuje się niewiastom, a nieco później także swoim uczniom.
Co w tym wszystkim jest prawdą?
Czy mamy tu do czynienia z legendą, czy z faktem historycznym? Jakie dowody lub poszlaki potwierdzają to, co wydarzyło się owej nocy w Jerozolimie?

Dokładne badania pozwalają Autorowi Zmartwychwstania udzielić odpowiedzi na te pytania. Pomagają mu też rozwiać różnorakie wątpliwości, które nasunęły się w związku z nadzwyczajnym zdarzeniem, tkwiącym u źródeł chrześcijaństwa. Tornielli zajmuje się na przykład teoriami, zgodnie z którymi Chrystus został pochowany w Kaszmirze; rozstrzyga też kwestię, czy Jezus rzeczywiście poślubił Marię Magdalenę, jak pisze Dan Brown w swej książce Kod Leonarda da Vinci. „Autor przekazuje nam solidną porcję wiedzy, opartej na wnikliwych dociekaniach i pogłębionych analizach. Zawsze ma przy tym świadomość konieczności zachowania równowagi między rozumem i wiarą, między wyznaniem i dowodzeniem”

Twierdzenie, że Jezus zmartwychwstał, jest wyrazem wiary. Nie mamy tu jednak do czynienia z wiarą ślepą, z subiektywnym przekonaniem osób o ustalonych poglądach religijnych. Wiara jest sprawą delikatną. Ravasi pisze w Prefacji: „Tornielli z zapałem rasowego badacza przeszukiwał liczne pokłady odnośnej bibliografii”. W swych wysiłkach badawczych Autor ma jednak na uwadze także inne pytania współczesnych czytelników. Jeden z rozdziałów książki poświęca Całunowi Turyńskiemu, uważanemu za „tajemnicze potwierdzenie obrazu”. Porównuje ten wizerunek z dziełami ówczesnej, klasycznej kultury świeckiej. Udziela odpowiedzi także na najdziwniejsze, najbardziej ekstrawaganckie pytania, dotyczące na przykład grobu Jezusa w Kaszmirze czy – jak to określa Ravassi – „skandalicznego” Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna. „Z pewnością Ewangelie nie są protokołami policyjnymi – podkreśla Autor – bowiem mają one na celu głoszenie słowa i katechezę. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że przedmiotem wiary chrześcijańskiej jest wydarzenie ukazywane nam jako historyczne”.

Andrea Tornielli, watykanista dziennika „Il Giornale”, od lat towarzyszy papieżowi w jego licznych podróżach. Opublikował wiele cieszących się popularnością książek o tematyce religijnej; były one tłumaczone na wiele języków.

 

Kategorie

Książki / Kościół Katolicki / Wielkanoc

Książki / Promocja / za 10 zł

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni