Powrót na poprzednią stronę

Prorok na skale. Myśli Jerzego Nowosielskiego

Prorok na skale. Myśli Jerzego Nowosielskiego

Wydawnictwo ZNAK Kraków 2007

ISBN: 978-83-240-0827-8
Roman Mazurkiewicz (opracowanie), Władysław Podrazik (opracowanie)
format: 124x195, stron: 192, oprawa: twarda

INDEKS: ZNK0627B17813

Promocja: 34,00 zł 32,50 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Ja już tyle się nagadałem w tych wywiadach. Jeśli ktoś chce się czegoś ode mnie dowiedzieć, to raczej z tych tekstów, co już są. Co miesiąc się czegoś nowego nie wymyśla.
Jerzy Nowosielski

Jerzy Nowosielski jest nie tylko jednym z najciekawszych polskich malarzy współczesnych, ale także wybitnym myślicielem i teologiem prawosławnym. W swoich wypowiedziach tworzy zarówno komentarz teoretyczny do własnej sztuki, jak i charakteryzuje wiele innych zjawisk religijnych i artystycznych.

Roman Mazurkiewicz i Władysław Podrazik ułożyli jego myśli, cytaty z własnych tekstów i wywiadów w 21 rozdziałów tematycznych, m.in. Kadry z autobiografii, Moje malarstwo, O ikonie, O abstrakcji i bytach subtelnych, O sprawach ostatecznych. Można je czytać osobno albo razem ze świetnym albumem Krystyny Czerni Nowosielski.

Jerzy Nowosielski (ur.1923) – jeden z największych polskich malarzy współczesnych, autor polichromii oraz wystroju kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych. Z pochodzenia Łemko, wychowany na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu, w swojej twórczości łączy odwagę awangardy z powagą tradycji bizantyjskiej. Jego ogromny artystyczny dorobek to rozdział dziś już zamknięty, choć wciąż nie do końca zbadany.

 

Kategorie

Książki / Kultura / Historia kultury

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni