Powrót na poprzednią stronę

Zakochani w Krakowie (DVD)

Zakochani w Krakowie (DVD)

TVP S.A. Warszawa 2007

Zbigniew Książek (tekst), Piotr Rubik (kompozytor)

INDEKS: TVP0009A19570

Cena: 29,90 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

DVD z zapisem koncertu, który 1 czerwca tego roku zainaugurował obchody Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa. Nawiązująca do formy kantaty kompozycja, napisana przez Piotra Rubika, powstała specjalnie na tę okazję. Autorem libretta "Zakochanych w Krakowie" jest Zbigniew Książek, znany m.in. ze współpracy z Piwnicą Pod Baranami, Michałem Bajorem, Zbigniewem Wodeckim czy zespołem Brathanki. Kanwą utworu są wielowiekowe dzieje Krakowa, od daty lokacji, przez momenty przełomowe, aż po obecne czasy. W tekście pojawiają się osobowości, które pozytywnie, bądź niechlubnie naznaczyły dzieje miasta (chociażby Bolesław Wstydliwy, hołubiony za swoją decyzję przyznania praw miejskich, czy znienawidzony lokator Wawelskiego Zamku z okresu II wojny światowej - gubernator Hans Frank). Grono przywołanych osób poszerzają współcześni mieszkańcy Krakowa: snująca się po nocy para młodych kochanków, kibice, klienci krakowskich taksówek.

Główny ciężar opowieści i zarazem najbardziej nobliwa dla tego widowiska rola narratora przypadła aktorowi związanemu z Krakowem - Janowi Nowickiemu. Humorystyczne partie piosenek i kupletów powierzono wokalistom: Zofii Nowakowskiej, Marcie Moszczyńskiej, Elżbiecie Portce, Januszowi Radkowi, Przemysławowi Brannemu i Michałowi Gaszowi. Muzykę wykonali wymienieni powyżej soliści, a także chór Pro Musica Mundi oraz orkiestra symfoniczna Filharmonii Krakowskiej. Całością dyrygował Piotr Rubik.

Widowisko odbyło się w scenografii łączącej elementy gotyckich zabytków Krakowa z najnowocześniejszym oświetleniem scenicznym. Na jego klimat złożyło się także otoczenie Rynku Głównego, wieloosobowy zespół wykonawców i szacowany na piętnaście tysięcy tłum słuchaczy. Jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę brawurową realizację telewizyjną, to zapowiada się nie lada gratka dla miłośników tworzonych z rozmachem przedstawień okolicznościowych.

 

Kategorie

Multimedia / Muzyka / Wykonania zbiorowe

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni