Powrót na poprzednią stronę

** Biblia a mity o walce kosmicznej

** Biblia a mity o walce kosmicznej

ks. Tomasz Jelonek

Wydawnictwo PETRUS Kraków 2010

ISBN: 978-83-61533-75-7
format: 120x180, stron: 148, oprawa: miękka

INDEKS: PET0075B27928

Cena: 17,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Mity opisujące powstanie świata, poza opowieścią biblijną, zawsze zakładają działanie bóstwa lub bóstw, które porządkują istniejący uprzednio chaos, przekształcając pewne jego obszary w uporządkowany świat, który Grecy nazwą kosmosem. Ten kosmos stale będzie narażony na niebezpieczeństwo odwetu ze strony chaosu, który dąży do odzyskania swojej pozycji, a powstrzymywany jest przez siły, które zadziałały na początku, aby mógł zaistnieć kosmos. Konsekwencją zatem mitu o stworzeniu jest mityczne przeświadczenie, że trwa nieustanny pojedynek kosmiczny, przy którym boski wojownik odnosi zwycięstwo nad chaosem, ale zwycięstwo nietrwałe, gdyż kosmosowi nadal zagraża unicestwienie.
W Biblii Bóg jest absolutnym Panem wszystkiego, dla niego nie ma zagrożenia, a jeżeli mamy pewne reminiscencje mitów o walce kosmicznej, to ukazują one Boga zawsze zwycięskiego.
Potop opisywany w mitach i w Biblii jest wtargnięciem chaosu w świat. W jego opisie również istnieją różnice pomiędzy mitami a opowieścią biblijną.

 

Kategorie

Książki / Pismo Święte / Nauki biblijne

Książki / Promocja / za 1 zł

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni