Ludzkie niepokoje i ateizm. Studium etyczne
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ Dział: Etyka Format: 160x235 Stron: 220 Oprawa: miękka ISBN: 9788376604800 INDEKS: JED1474B31184Opis
Wszystkie problemy moralne dzisiejszego świata skupiają się wokół „jakiejś” wiary albo niewiary. Współczesność jeszcze raz potwierdza starą prawdę, że bez wiary człowiek nie może żyć. Istnieje tylko ważny życiowo problem „jakości” owej „wiary”. Wierzymy innym ludziom, wierzymy w świat takich czy innych idei, wierzymy oczekując spełnienia się jakiegoś dobra. Ale dla-czego tak trudno nam wierzyć w Boga i wierzyć Bogu?
Od czasu Soboru Watykańskiego II ze strony Kościoła trwa, nieustannie ponawiana, propozycja wolnego i pozbawionego uprzedzeń dialogu z „niewierzącymi”. Sobór przekonany był bowiem o tym, że wiara religijna ma do przekazania wartości niezastępowalne także w społeczeństwie pluralistycznym, gdyż trudno mówić o zachowywaniu praw człowieka i respektowaniu jego godności, jeśli nie uzna się powszechnie, iż osobie ludzkiej właściwa jest transcendencja, której źródło nie znajduje się ani w samym człowieku, ani w społeczeństwie, lecz w Bogu.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Próbując znaleźć źródła wartości i godności osoby ludzkiej, autor w rzetelny sposób prezentuje wiele oblicz ateizmu:
- ateizację medialną
- przejawy ateizmu w szkołach
- postawy wynikające z tzw. błędu antropologicznego
- ateizm jako pycha, „ciemność samotności”, „wojna w człowieku”
- ateizm ukryty w obojętności religijnej i lekceważeniu Boga
- ateizm filozofów: Feuerbacha, marksistów, Freuda, Nitzschego, Sartre’a
- ironizujący postmodernizm
- ateizm wpisany w politykę