Powrót na poprzednią stronę

Niezwykłe historie papieży

Niezwykłe historie papieży

John Julius Norwich

Dom Wydawniczy Bellona Warszawa 2012

ISBN: 978-83-11-12213-0
format: 170x240, stron: 528, oprawa: twarda

INDEKS: BEL0025B32187

Cena: 79,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Pasjonująca opowieść z ogromną pasją.
"Daily Telegraph"

Jako historyk lord Norwich wie doskonale, co ma rzeczywiste znaczenie. Jako pisarz posiada wyczucie piękna, także językowego, oraz czarujący dowcip.
"Spectator"

Lord Norwich po mistrzowsku panuje nad jakże rozległym i złożonym tematem. Ów zaś należy do najbarwniejszych w historii.
"The Economist"

- Dzieje papiestwa bez tajemnic
- Od świętego Piotra do Benedykta XVI
- Poczet zwierzchników Kościoła: święci, światowcy i pustelnicy, mistycy, lubieżnicy i żołnierze, politycy i intryganci

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój [...] I tobie dam klucze królestwa niebieskiego. Na tych kilku słowach Jezusa, zacytowanych w Ewangelii św. Mateusza, spoczywa cała budowla Kościoła Rzymskokatolickiego.

Książka prowadzi czytelnika chronologicznie przez dzieje kolejnych zwierzchników Kościoła, właśnie od św. Piotra poczynając. Św. Piotr i św. Paweł zginęli w Rzymie, stolicy Cesarstwa Rzymskiego. Ale od razu na początku książki autor stawia pytanie, czy tylko dlatego, że tam znajdują się ich groby, Rzym stał się papieską stolicą i centrum chrześcijaństwa, które przecież powstało i rozwinęło się na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego? Bardzo szybko wynikł spór o prymat w chrześcijańskim świecie. Tym samym w opowieści Norwicha sprawy doktrynalne i wewnątrzkościelne zaczynają przeplatać się z wątkami politycznymi, a historia papieży staje się historią imperium, a potem całej Europy.

 

Kategorie

Książki / Życie chrześcijańskie / Biografie, autobiografie