Powrót na poprzednią stronę

Kościoły romańskie w Polsce

Kościoły romańskie w Polsce

Jarosław Jarzewicz

Wydawnictwo M Kraków 2014

ISBN: 978-83-7595-709-9
format: 240 x 330, stron: 364, oprawa: twarda

INDEKS: WDM1470B38285

Cena: 149,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Kościoły romańskie w Polsce – trwałe, piękne od stuleci!

Album Kościoły romańskie w Polsce to obszerny materiał ilustracyjny, ukazujący bogactwo architektoniczne wybranych zabytków Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Mazowsza oraz Pomorza.

Stanowi wybór obiektów sakralnych, powstałych w okresie od X do XIII w., wzniesionych w technice murowanej, z kamienia lub cegły. Obiekty te stanowią dziedzictwo kultury, które ciągle jest zbyt mało znane i cenione.

Piękno budowli romańskich jest ascetyczne, ukryte pod surową powierzchownością. Odkrycie i zrozumienie piękna tych budowli, wymaga od odbiorcy odpowiedniego skupienia, kontemplacji, znajomości historii. Służyć temu mają w równym stopniu ilustracje oraz tekst zamieszczony w albumie. Intencją autorów: tekstu - prof. Jarosława Jarzewicza oraz fotografii - Jerzego Andrzejewskiego było „powiązanie obrazu i słowa, aby mogły wzajemnie się wspierać i wzmacniać na tyle, by wywołać niedosyt i potrzebę poszerzenia wiedzy w tym zakresie”.

W pierwszej części albumu zawarto wprowadzenie, objaśniające zasadnicze terminy oraz aspekty chronologii i specyfiki stylu i epoki. W kolejnych rozdziałach omówione zostały poszczególne obiekty, pogrupowane w ramach głównych historycznych dzielnic (Wielkopolski i Mazowsza, Małopolski, Śląska, Pomorza),poprzedzone krótkimi charakterystykami tych regionów. Kolejną stanowi bibliografia zamieszczona na końcu publikacji.

 

Kategorie

Książki / Kościół Katolicki / Historia Kościoła

Książki / Kultura / Albumy