Powrót na poprzednią stronę

Oremus - teksty liturgii Mszy Świętej - lipiec 2020

Oremus - teksty liturgii Mszy Świętej - lipiec 2020

Wydawnictwo Promic Warszawa 2020

OREMUS (seria)
format: 110 x 159, oprawa: miękka

INDEKS: MAR0979B53548

Cena: 7,20 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

W lipcowym numerze miesięcznika „Oremus”:

- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania na każdy dzień, które napisał Piotr Stanisławczyk OFMConv, duszpasterz, rekolekcjonista, obecnie sekretarz ds. formacji w Kurii Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanów w Rzymie; - modlitwy wiernych przygotowane przez s. Ewę Kleps ASC, przełożoną prowincjalną (prowincja Wrocław) Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa; - kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Dominik Ostrowski, liturgista z diecezji świdnickiej, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, odpowiada na pytanie: „Dlaczego tak bardzo przedłużają się prace nad nowym Mszałem?”. Odpowiedź ta, dotycząca różnych zagadnień i problemów, ukaże się w trzech odcinkach: w lipcowym, sierpniowym i we wrześniowym numerze naszego pisma.

- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce i wykładowcę w Akademii Muzycznej w Łodzi (Katedra Organów i Muzyki Kościelnej).

W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC podejmuje temat sposobu przyjmowania Komunii świętej. W Polsce zachowuje się – przypomina ks. M. Zachara – jako zasadę „Komunię bezpośrednio do ust, dopuszczając Komunię na dłoń jako możliwy wyjątek. Sprawą najwyższej wagi jest (...) to, żeby kwestie te nie były powodem wzajemnych oskarżeń, osądów i demonstrowania swojej wyższości z powodu przywiązania do tej lub innej praktyki. Komunia święta jest sakramentem jedności i nie wolno dopuszczać do tego, by forma jej udzielania stawała się powodem podziałów”. Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 86, z którego wybranych wersetów korzysta liturgia słowa szesnastej niedzieli zwykłej roku A. Lektura całości tego psalmu pozwala odnaleźć w nim „wszystkie charakterystyczne elementy biblijnej modlitwy błagalnej”. Najcenniejszą perłą ukrytą w żarliwej modlitwie króla Dawida jest poznanie miłosierdzia, będącego podstawowym rysem oblicza Boga – zaznacza ks. M. Kozak.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz „Król Dawid”, którego twórcą jest Lorenzo Monaco.
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.

 

Kategorie

Książki / Inne / Czasopisma

 

Inne pozycje autora dostępne w księgarni