Powrót na poprzednią stronę

Eugenio Zolli - prorok nowego świata

Eugenio Zolli - prorok nowego świata

Judith Cabaud

Wydawnictwo JEDNOŚĆ Kielce 2003

ISBN: 83-7224-729-3
format: 140x210, stron: 142, oprawa: miękka

INDEKS: JED0255B06685

Cena: 26,00 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Droga Eugeniusza Zollego, naczelnego rabina Triestu, potem Rzymu w latach drugiej wojny światowej, uczonego, egzegety, profesora uniwersytetu w Padwie, jest wręcz przykładowa. Urodzony w Polsce pod koniec XIX wieku, wychowany w judaizmie swych ojców, wdrażany od wczesnego dzieciństwa do codziennego czytania Biblii, młody Zolli kontynuuje swe studia rabiniczne w duchu obiektywizmu i nieustannych dociekań metafizycznych. Nowy Testament wydawał mu się naprawdę logiczną kontynuacją Starego.

W okresie okupacji nazistowskiej w Rzymie zmuszony był ukrywać się i nawet prosić o pomoc Watykanu dla swej wspólnoty. W 1944 roku, po wyzwoleniu Wiecznego Miasta, w żydowskie święto Jom Kippur, czyli Dzień Pojednania, sam Chrystus ukazuje mu się w synagodze nad brzegiem Tybru i prosi go, żeby poszedł za Nim. Zolli, wówczas w wieku 65 lat, zgłasza dymisję z urzędu naczelnego rabina, prosi o chrzest i zostaje katolikiem. Papież Pius XII ratuje go od nędzy, otwierając przed nim podwoje Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Od swej śmierci w 1956 roku Zolli stał się wprawdzie przedmiotem sporów i kontrowersji, niemniej z uwagi na swą uczciwość i poszukiwanie pełnej prawdy, zwróconej ku nadejściu nowego świata, pozostaje wzorem prawdziwego ekumenizmu i dialogu między Żydami a chrześcijanami.

 

Kategorie

Książki / Życie chrześcijańskie / Biografie, autobiografie