Okładka

Msza Pasterska - Pastoral Mass - kolędy polskie na cztery głosy

na czterogłosowy chór żeński lub chłopięcy i organy - partytura Roman Maciejewski Wydawnictwo: Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych Dział: Śpiewniki Seria: Musica sacra polonarum Format: 290x205 Stron: 104 Oprawa: miękka ISBN: 8373051309 INDEKS: KAR0144A10259
32,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

W latach 60tych Roman Maciejewski skomponował szereg utworów kameralnych. Utwory religijne na chór i organy czy na chór i instrumenty pisane były dla założonego przez kompozytora w Los Angeles 70-osobowego Roman Choir. Msze z tego okresu, podobnie zresztą jak i Msza Pasterska, która ukazała się drukiem w roku 1989 w wersji z językiem szwedzkim, należą do rzadkiego dziś gatunku utworów liturgicznych. Pisane były z zamiarem wykonywania ich podczas uroczystości kościelnych. Wyrazowość tekstu liturgicznego podkreślona i uzupełniona jest tu niezwykle subtelnym brzmieniem głosu ludzkiego i organów współgrającym z wnętrzem świątyni. Osiągnięte ono zostało poprzez stworzenie takiego klimatu dźwiękowego, który pozwala na intensyfikację percepcji słowa i wprowadza w jego głębię.
O utworach Romana Maciejewskiego tak pisał w roku 1954 Stefan Kisielewski: [...] są unikatem szczerości, prostoty, inwencji krystalicznie czystej, głęboko polskiej, wtopionej organicznie w na wskroś współczesną fakturę i harmonię”. Udostępniając partyturę Mszy Pasterskiej Romana Maciejewskiego, również z wersją tekstową w języku angielskim czynimy to z nadzieją, iż muzyka ta pełna radości i optymizmu będzie zawsze rozbrzmiewała w naszych kościołach podczas uroczystych celebracji liturgicznych Bożego Narodzenia.