Okładka

Opowieści chasydów

Martin Buber Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów "W drodze" Dział: Inne Religie Format: 123x195 Stron: 328 Oprawa: miękka ISBN: 8370335322 INDEKS: WDR0343B10873
33,60 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.

Nauka chasydzka to nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości. [...] Cud, o którym się opowiada, znowu nabiera mocy. Siła, co niegdyś działała, odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia na pokolenie.

Martin Buber

Byłoby słuszne, aby nie pomijać dziejów [chasydyzmu], kiedy rozpatrujemy duchową i umysłową kulturę wielowyznaniowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. [...]
Czytając te opowieści, z wielką siłą odczuwałem przenikający je tok dialogu, rozmowy. Wydaje się, że toczy się tam nieustanna rozmowa Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem, a ludzi nią ubogaconych - ze sobą.

Paweł Hertz, "Od tłumacza" Fragmenty Opowieści chasydów

1. Pewien chasyd rabbiego Mosze z Kobrynia był bardzo biedny. Kiedyś poskarżył się cadykowi, że nędza przeszkadza mu w nauce i modlitwie. "w naszych czasach – rzekł rabbi Mosze - ten jest najpobożniejszy, kto ponad wszelką naukę i modlitwę przyjmuje świat takim, jaki jest".
2. Rabbi Nachman z Bracławia przekazał następującą wypowiedź Baalszemtowa, swojego pradziada: "O biada, świat jest pełen ogromnych świateł i tajemnic, a człowiek zasłania się przed nimi swoją małą dłonią".
3. Rabbi Michał powiedział kiedyś do synów: "Bóg pobłogosławił mi w życiu, zanim bowiem czegoś nie posiadałem, nigdy tego nie potrzebowałem".
4. Pewnego razu rabbi kobryński, zwracając się ku niebu, zawołał: "Aniołku, aniołku, to nic wielkiego trwać tak w niebie jako anioł; nie musisz jeść ani pić, płodzić dzieci ani zarabiać. Ale zeskocz no tu, na ziemię, zajmij się jedzeniem, piciem, płodzeniem dzieci i zarobkiem, a wtedy zobaczymy, czy pozostaniesz aniołem. Jeżeli ci się to uda, będziesz mógł się przechwalać, ale nie wcześniej!".

Inne pozycje - Martin Buber

Okładka
Martin Buber
29,40 zł