
Jak prowadzić trudne rozmowy
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM Dział: Psychologia Format: 136x210 Stron: 332 Oprawa: miękka ISBN: 8373184104 INDEKS: WAM1230B11282Opis
Książka składa się z 3 rozdziałów:
1. Procesy psychologiczne w komunikacji międzyludzkiej
2. Prowadzenie rozmów - rozdział najobszernejszy, omawia pięć faz od przygotowania rozmowy po jej zamknięcie
3. Rozdział poświęcony problemowi alkoholizmu
Czytelnik nie obeznany z zagadnieniem psychologii komunikacji dowiaduje się z książki o podstawowych narzędziach komunikacyjnych (co dotyczy także czytelnika obeznanego z tematem) zapoznaje się z ich aplikacją w praktyce życia zawodowego i zdobywa kolejne umiejętności rozumienia drugiego człowieka. Książka jest przeznaczona dla osób na stanowiskach kierowniczych, ale także dla wszystkich innych, którzy pracują w zespołach i mają do czynienia z codziennymi problemami komunikacyjnymi. Warte podkreślenia jest także zwrócenie uwagi na rolę szefa w radzeniu sobie pracownika z własną chorobą alkoholową. Zaletą tej książki jest jasna prezentacja narzędzi komunikacyjnych i ich praktycznego zastosowania, dzięki temu treść książki jest "powielalna" - czytelnik może sam zacząć praktykować proponowane tu metody pracy nad porozumieniem międzyludzkim. Książka ma przejrzystą strukturę, jest napisana jasnym językiem.
Ta pozycja na rynku książek wydawanych przez wydawnictwa kościelne, nastawione jak dotąd na zagadnienia życia wewnętrznego, a przez to - siłą rzeczy - na życie prywatne, stanowi novum, otwierając się na sferę życia zawodowego, które przecież pochłania coraz więcej czasu (przynajmniej 8 godzin dziennie) i zasługuje na zainteresowanie jako miejsce wzrostu człowieka i realizacji naszego człowieczeństwa (a w tym także powołania chrześcijańskiego).
Wyrażanie i przyjmowanie krytyki oraz radzenie sobie z konfliktami należą do najtrudniejszych sytuacji komunikacyjnych, których większość z nas się obawia. Szczególnie często spotykamy się z nimi na gruncie zawodowym, gdzie przeprowadzenie szczerego i owocnego dialogu jest często rzeczą niełatwą.
Książka Karla Beniena Jak prowadzić trudne rozmowy jest skierowana do wszystkich, którzy mają trudności w prowadzeniu rozmów krytycznych i w rozwiązywaniu konfliktów. Ten napisany jasnym i przejrzystym stylem poradnik skierowany jest przede wszystkim do osób zajmujących stanowiska kierownicze, z pewnością jednak będzie pomocny także dla tych, którzy pracują w zespołach lub po prostu chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat skutecznej komunikacji z innymi. (od redaktora)