Historia uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM Dział: Historia Kościoła Format: 136x210 Stron: 104 Oprawa: miękka ISBN: 8373185003 INDEKS: WAM1256B11540Opis
Dlaczego Kościół rzymsko-katolicki ogłasza na początku XX w. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? Kim byli i z jakich środowisk się wywodzili główni propagatorzy nowej uroczystości? Co zawiera encyklika Piusa XI „Quas Primas"? Dlaczego nowy posoborowy kalendarz podaje nową datę świętowania uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? Dziś w dobie demokracji i praw ustalonych w parlamentach jest adekwatne nazywanie Chrystusa Królem?
(ks. Jarosław Superson)
*Publikacja przedstawia rozwój idei teologicznej królewskości społecznej Jezusa Chrystusa i Jego królestwa, który miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku w Europie: H. Rami re głównego propagatora na nowo odkrytej królewskości Chrystusa, popierające go środowiska we Francji i we Włoszech związane z Apostolatem modlitwy i Posłańcem Serca Jezusowego, niektórych przedstawicieli episkopatu europejskiego i kurii watykańskiej, papieży, jak i współczesne magisterium Kościoła. Ponadto w aneksie przedstawia pierwszą próbę oficjum brewiarzowego i formularza mszalnego zaproponowanego przez biskupa pomocniczego z Turynu L. Spandre w 1905 r., nie przedstawioną dotychczas polskiemu czytelnikowi. (od autora)
*Wydarzenia polityczne i społeczne XIX i XX w. przyniosły z sobą nowe prądy i tendencje, takie jak socjalizm, komunizm, liberalizm państwa, czy laicyzacja społeczeństwa, deprecjonujące wartość chrześcijaństwa i Kościoła lub otwarcie z nimi walczące.
Wobec głoszonych powszechnie fałszywych bożków, w Kościele rozpoczęła się batalia na rzecz ustanowienia nowego święta Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, aby zamanifestować, kto naprawdę panuje nad światem.
Książka opisuje jak dzięki wysiłkom wielu osób, tak duchownych jak świeckich, doszło do proklamacji nowej uroczystości, która znalazła stałe miejsce w kalendarzu liturgicznym.