Cztery wieki Karmelitów Bosych w Polsce 1605–2005
Redaktor: Andrzej Ruszala OCD Wydawnictwo: Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych Dział: Historia Kościoła Format: 240x170 Stron: 336 Oprawa: twarda ISBN: 8373051678 INDEKS: KAR0169B12857Opis
Próba refleksji nad obszarami karmelitańskiego oddziaływania w naszej ojczyźnie przez ostatnie cztery wieki podjęta została podczas ogólnopolskiego sympozjum, zorganizowanego w dniach 21–22 listopada 2005 przez Uniwersytet Jagielloński, Papieską Akademię Teologiczną oraz Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Krakowie.
Niniejsza pozycja stanowi dokumentację tegoż sympozjum i zawiera słowa wstępne oraz referaty, wygłoszone podczas sympozjum, a także jeden tekst dodatkowy, niewygłoszony podczas sympozjum.
Zbiór materiałów podzielony jest na trzy części, które odpowiadają treści trzech sesji sympozjum. Pierwsza dotyczy historii Karmelitów Bosych w Polsce od czasu ich przybycia do naszej ojczyzny aż do czasów współczesnych, druga przedstawia duchowe dziedzictwo Karmelu, zawarte w przesłaniu świętych karmelitańskich, zwłaszcza doktorów Kościoła, jakimi są św. Teresa od Jezusa, św. Jan od Krzyża i św. Teresa od Dzieciątka Jezus oraz jego recepcję w Polsce, a w szczególności recepcję w życiu dwóch wybitnych postaci Karmelu w naszym kraju, którymi są św. o. Rafał Kalinowski oraz Sługa Boża M. Teresa Marchocka. W trzeciej części przedstawione zostały wpływy karmelitańskie w szeroko rozumianej kulturze i religijności naszego kraju, a więc w literaturze i piśmiennictwie, sztuce, kaznodziejstwie oraz działalności misyjnej.