Okładka

O duszo wszelka (CD)

Pieśni wielkopostne Wydawnictwo: ARTOBUS Dział: Wykonania zbiorowe INDEKS: ARB0001A17016
35,90 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Projekt muzyczny jakiego jeszcze nie było. Podróż do najstarszych tradycji polskiego Chrześcijaństwa w połączeniu ze sztuką współczesną. Najnowsza estetyka muzyczna - jazz, rock, pop, etno w połączeniu z oryginalnymi dźwiękami polskiej muzyki średniowiecznej i renesansowej. Płyta CD i fascynujące koncerty, w trakcie których widzowie usłyszą znane pieśni w zaskakującej i intrygującej oprawie dźwiękowej.

Pieśni Wielkopostne śpiewane są w polskich kościołach w sposób bardzo tradycyjny i wykonywane są zazwyczaj przez amatorskie chóry. W powszechnej świadomości są tylko częścią liturgii, częścią zwykłego rytuału wielkopostnego. Zazwyczaj nie myśli się o ich walorach estetycznych, artystycznych, a walory duchowe często ulegają zatraceniu poprzez przeciętne umiejętności wykonawców.

"O duszo wszelka" to projekt, który ma ambicje przywrócenia polskiej kulturze i polskiej sztuce części jej dziedzictwa. Za nami pójdą następni. Jestem przekonany, że w przyszłym roku, po sukcesie naszego projektu wielu innych artystów przypomni sobie o tych wspaniałych pieśniach.

Pieśni Wielkopostne obecne są w polskim kościele i polskiej tradycji już od średniowiecza. Śpiewane były zawsze w okresie Wielkiego Postu. Ich genealogia jest ciekawa i do końca niejasna. Analizując warstwę tekstową wyraźnie można dostrzec silne piętno polskiej twórczości ludowej. Niezaprzeczalnie są to pieśni bardzo piękne i poruszające. Ze względu na specyfikę świąt Wielkiej Nocy i tematykę ściśle związaną z Męką Pańską, nie stały się one dotąd tak powszechnie eksploatowane przez artystów jak kolędy. Dzięki temu kryją w sobie ogromny walor poznawczy i fascynującą głębię nowości.

wykonawcy:
Katarzyna Groniec,
Iwona Lorenc
Mariusz Lubomski

Kwartet wokalny Il Canto Minore w składzie:
Wanda Laddy - sopran
Marta Lawrence - alt
Sławomir Łobaczewski - tenor
Michał Straszewski - bas
oraz
Ryszard Wojciul - syntezatory, samplery, fortepian, EWI, saksofony
Jarosław Kisiński - gitara
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Wanda Laddy - hrotta,
Paweł Muzyka - viola da gamba, fidel
Paweł Iwaszkiewicz - flety, bombardy,
Jakub Gawlik - akordeon

Kompozytorem muzyki jest Ryszard Wojciul (ur. 1965), muzyk, muzykolog i dziennikarz. W latach osiemdziesiątych był saksofonistą i klawiszowcem w wielu zespołach rockowych (m.in. Róże Europy, Tilt, Sztywny Pal Azji). W latach 90 był liderem multimedialnej Grupy MM grającej poważną muzykę współczesną.