Okładka

Lectio Divina na każdy dzień roku (8) Dni powszednie okresu zwykłego (rok II)

Od 26. do 34. tygodnia Redaktor: ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, ks. Marian Golebiewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek Dział: Rozważania Format: 100x140 Stron: 496 Oprawa: miękka ISBN: 9788375691900 INDEKS: LOR0170B27513
33,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Zasmakowawszy systematycznej lektury, rozglądasz się za kolejnymi tomami, jakbyś bez nich już nie mógł żyć, jakbyś bez nich był bardziej bezradny i słabszy duchowo. Następuje duchowe uzależnienie od codziennego pokarmu, potrzebujesz go jak chleba powszedniego. Czy jest to kolejna lektura dobrej książki w twoim życiu? Nie, czuję niedosyt tego określenia. A może jest to lektura ewoluująca ku medytacji, modlitwie, ku cichemu osobistemu dialogowi z Panem, ku budowaniu solidnego fundamentu pod codzienne decyzje, podejmowane mądrze, pod natchnieniem Ducha Świętego, w świetle Bożego Słowa. Wszystko to prawda. Jednak ciągle nie mam satysfakcji, powyższe słowa nie dookreślają tego wszystkiego, co dzieje się pomiędzy tobą a owymi kolorowymi jak barwy okresów liturgicznych tomami kolekcji. Lektura „Lectio divina” jest ułożona według klucza czytań Lekcjonarza mszalnego – codziennych czytań z liturgii Mszy świętej. Buduje wiarę, w której dokonuje się spotkanie sakramentalne z Jezusem – Eucharystią. W sercach tych, którzy karmią się codziennie Słowem, rodzi się potrzeba uczestnictwa we Mszy świętej i karmienia się Ciałem Chrystusa. Księgi, które odczytuję, wyprowadzają na pustynię, pozwalają "usłyszeć" ciszę. Ciszę, która nie dopada mnie jak wróg stawiający niewygodne pytania, ciszę, przed którą nie uciekam i której się nie obawiam. W takiej ciszy słyszę „szmer łagodnego powiewu” (1 Krl 19, 12), rozpoznaję objawiającego się w moim życiu Boga. Dostajemy do rąk broń, dzięki której nasza walka o Boga toczy się zwycięsko. Nie pozwolimy sobie wydrzeć wiary żywej, nie damy sobie zepchnąć wiary na boczny tor życia, gdzieś na pięć minut przed zaśnięciem.

Tradycyjnie znajdziemy w ostatnio wydanym – ósmym – tomie kolekcji „Lectio divina” także zakładkę – ściągawkę przebiegu lektury duchowej. Zawiera ona wyjaśnienie – w sposób obrazowy – metody modlitwy słowem Bożym:
1. Lectio – czytanie – wolno i uważnie czytać tekst Pisma Świętego
2. Meditatio – medytacja – zastanawiać się nad treścią każdego zdania i porównywać ze sobą podobne teksty
3. Oratio – modlitwa – modlić się przeczytanym tekstem lub odpowiednim psalmem.
4. Contemplatio – kontemplacja – rozkoszować się Bogiem i dostrzegać Jego obecność w historii
5. Actio – działanie – dokonywać wyborów zgodnie ze wskazaniami słowa Bożego. W tym celu na każdy dzień zaproponowane jest jedno zdanie z rozważanego Słowa jako akt strzelisty, np. „Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek” (Ps 25, 4).

Warto go powtarzać w ciągu dnia i mozolnie uczyć się rozpoznawać dynamikę życia ukrytą w słowie Bożym. Po otrzymaniu tej publikacji nie możesz skarżyć się, że brak ci nauczyciela, przewodnika modlitwy. Weź „Lectio divina”, czytaj i ucz się modlitwy opartej na słowie Bożym, wzmacniaj się duchowo. Zobaczysz, jak zaczniesz się zmieniać, stale, ruchem jednostajnie przyspieszonym w górę, ku niebu! Seria jest przeznaczona nie tylko dla początkujących. Powinni po nią sięgnąć wszyscy, którzy pielęgnują systematyczne życie duchowe. Ono może trwać w pokorze, prostocie, czystości i otwarciu serca na prowadzenie przez Ducha Świętego, przez mistrzów życia duchowego, którzy przed nami wielokrotnie przebyli tę drogę. ks. Rajmund Ponczek

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowało Wydawnictwo Sióstr Loretanek nagrodą FENIKS 2008 za serię „Lectio divina na każdy dzień roku”: „przynoszącą teksty, dzięki którym codzienna lektura Bożego słowa, klucza do zrozumienia samego siebie, drugiego człowieka, ale i Boga, stać się może medytacją przemieniającą życie”.

Inne pozycje - ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

110,00 zł
Okładka
ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk
25,00 zł
32,00 zł
30,00 zł