Okładka

Nieskalana (CD)

Dominikański Ośrodek Lturgiczny Wydawnictwo: Dominikański Ośrodek Liturgiczny Dział: Liturgiczna INDEKS: DOL0028A32937
29,90 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

"Nieskalana" to płyta niezwykła. To pocztówka sprzed 15 lat, wysłana nam przez naszych poprzedników. Jest to bez wątpienia jedno z pierwszych nagrań związanych z odnową muzyki liturgicznej, która miała miejsce w latach 90. w dominikańskich klasztorach. Ciekawie jest spojrzeć na wydarzenia sprzed kilkunastu lat teraz, gdy już wiemy, co zdarzyło się później i dokąd nas to (przynajmniej na razie) doprowadziło.

Materiał nagrany na płycie Nieskalana jest dziś świetnie znany - to kompozycje m. in. o. André Gouzes'a, Jacka Gałuszki, Jacka Sykulskiego, które po rejestracji tego nagrania, trafiły do pierwszego tomu śpiewnika "Niepojęta Trójco". Dzięki tej płycie możemy usłyszeć "jak było na początku", spotkać się z pionierami odnowy muzyki liturgicznej, dzięki którym jesteśmy dziś w takim, a nie innym miejscu naszej pracy nad dbałością o liturgiczne celebracje. To oni rozpropagowali ten rodzaj śpiewu liturgicznego: Paweł Bębenek dzięki swym kompozycjom i prowadzonym warsztatom, Mateusz Kowalski - zakładając zespół Perfugium, Ania Siciarek powołując do istnienia Mirabilia Musica. Śpiewając w wielu miejscach i zespołach - we wspomnianym Bractwie Lutni czy w chórze Piotra Pałki Voce Angeli, zarazili wiele środowisk miłością do godnej muzyki liturgicznej. Ludzie nagrywający ten materiał zawędrowali w różne i ciekawe strony, muzyka towarzyszy coraz większej liczbie celebracji liturgicznych na całym świecie.

Okładka płyty przedstawia detal z obrazu Niepokalane poczęcie Giambattisty Tiepolo, znajdującego się w zbiorach Museo Nacionale del Prado w Madrycie. Wydało się nam potrzebnym podkreślenie misji Maryi, zapowiedzianej już w Księdze Rodzaju. Czasem, kładąc nacisk na matczyną delikatność i troskę Maryi, zdarza się nam zapomnieć o jej potędze i majestacie. Odwołując się do słów jednej z pieśni zawartych na płycie, chcieliśmy podkreślić, że w walce z siłami ciemności nie jesteśmy osamotnieni: "Niewiasta zwyciężyła pradawnego węża, Jej Dziecię zniweczy siłę szatana...".

Na płycie:
1. O, Matko miłościwa, t. i mel.: trad., opr.: J. Sykulski
2.Najświętsza Dziewico, m.: A. Gouzes OP, opr.: J. Gałuszka, P. Siejkowski
3.Święta, przeczysta Dziewico, m.: A. Gouzes OP, opr.: M. Pilśniak OP
4. Salve Regina, m.: A. Gouzes OP, opr.: M. Pilśniak OP
5. Stała Matka boleściwa, t. zwrotek: św. Efrem, tł.: ks. W. Kania, m.: A. Gouzes OP, opr. A. Bujnowski OP
6.Ave vera virginitas, m.: Josquin des Pres, opr. A. Gouzes OP, L. i P. Bębenek
7.Kyrie - Missa BMV, m.: J. Gałuszka
8.Alleluja - Missa BMV, m.: J. Gałuszka
9.Ave maris Stella * Witaj Gwiazdo morza, t.: Liturgia Godzin, m.: J. Gałuszka
10. Sanctus - Missa BMV, m.: J. Gałuszka
11.Ave Domina Sancta, tł.: A. Kamieńska, m.: br. Efraim, opr.: J. Gałuszka
12. Agnus Dei - Missa BMV, m.: J. Gałuszka
13. Nieskalana, t.: św. Efrem, tł.: ks. W. Kania, m.: A. Gouzes OP, opr.: M. Pilśniak OP
14Pod Twoją obronę, m.: A. Gouzes OP, opr.: M. Pilśniak OP