Ojciec Pio i kobiety
Wydawnictwo: Wydawnictwo Serafin Dział: Odnowa w Duchu Świętym Format: 160x230 Stron: 416 Oprawa: miękka ISBN: 9788393311781 INDEKS: SFN0094B37748Opis
W pierwszej kolejności książkę powinny przeczytać osoby, które zwątpiły w działanie Ducha Świętego; którym doświadczenie mocy Ducha miesza się z psychologizmem i czymś tam jeszcze; które nie za bardzo wierzą, że takie rzeczy w XXI wieku są możliwe.
o. Serafin Tyszko OCD
Upili się młodym winem to pierwsza książka poświęcona początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Opisuje wiele nieznanych dotąd wydarzeń z lat 70-tych: m.in.. To w jaki sposób powstawały pierwsze grupy modlitewne we Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Łodzi i Białymstoku. Pierwsza grupa Odnowy w Duchu Świętym w Polsce powstała w Lublinie we wrześniu 1975 roku. Założył ją ks. Zbigniew Czerwiński. Tam też odbyło się pierwsze Seminarium Życia w Duchu Świętym. W monografii znajduje się opis zupełnie nieznanej do tej pory pierwszej w Warszawie grupy Odnowy w Duchu Świętym w klasztorze Sióstr Sacre Coeur, która powstała w 1975 roku.
KRAKÓW
Upili się młodym winem to pierwsza pozycja, która podaje szczegóły związane z powstawaniem Odnowy w Duchu Świętym w Krakowie – Czytelnik znajdzie tu opisane okoliczności zorganizowania pierwszego krakowskiego Seminarium Życia w Duchu Świętym (styczeń-marzec 1977), a także okoliczności powstania pierwszych grup, które rodziły się w duszpasterstwie franciszkańsko-dominikańskim Krakowa. W tym kontekście wymieniane są tu nazwiska: o. Joachima Badeniego, o. Jarosława Janocińskiego, o. Tomasza Alexiewicza, o. Piotra Rostworowskiego, o. Mieczysława Bednarza, o. Jana Mikruta, Andrzeja Sionka, Ireneusza Kopacza, Kazimierza Kubika, Piotra Gryźca, Jacka Ręki, Henryka Sekuły, Waldemara Tyszko i wielu innych. Książka opisuje krakowską specyfikę Odnowy, która tu związana była przede wszystkim ze środowiskiem oazowym.
SPEKTAKULARNE NAWRÓCENIA
W Upili się młodym winem Czytelnik znajdzie też opisy wielu spektakularnych nawróceń. Osoby dotknięte w latach 70tych mocą Ducha Świętego, służą dziś Bogu i Kościołowi w najrozmaitszy sposób: jest wśród nich wielu księży i sióstr zakonnych. Nie mało jest też obecnych kościelnych hierarchów (np.. O. Andrzej Madej superior Turkmenistanu czy bp Marek Solczyński nuncjusz apostolski w Gruzji), misjonarzy (np.. Jolanta Podolska lekarka – pracuje w szpitalu w Zambii). Osoby, które doświadczyły odrodzenia w Duchu Świętym w latach 70-tych zapełniają dziś klasztory kontemplacyjne, klauzurowe – karmelitańskie i dominikańskie. Książka opisuje okoliczności narodzin wielu z tych powołań (m.in.. Marioli Stawiarz – dziś s. Marioli od Trójcy Przenajświętszej OCD, Waldemara Tyszko – dziś o. Serafina Tyszko OCD, Anny Wolińskiej – dziś s. Józefy Marii Dominiki OP).
BIOGRAFIE
Książka może okazać się przyczynkiem do powstania biografii osób, które otwierały Kościół w Polsce na Odnowę w Duchu Świętym. Opisane są tu szczegółowo okoliczności przeżycia chrztu w Duchu Świętym przez ks. Mariana Piątkowskiego (Rzym 1975) i przez ks. Bronisława Dembowskiego (Chicago 1976). Książka opisuje niezwykłą rolę jaką w początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce odegrał ks. Prof.. Stanisław Nagy z KULu oraz kardynał Karol Wojtyła. Po raz pierwszy w tym kontekście cytowana jest nieznana dotąd wypowiedź kard. Wojtyły z 1977 z rekolekcji ewangelizacyjnych w kościele św. Szczepana w Krakowie. Książka zawiera też barwne opisy pierwszych liderów Odnowy w Duchu Świętym, tak duchownych jak i świeckich: ks. Andrzeja Grefkowicza, ks. Adama Schulza, ks. Józefa Kozłowskiego, Stanisławy Kurzei, Andrzeja Sionka, Ryszarda Mortki i Waldemara Tyszko.
ROLA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W POCZĄTKACH ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM
Upili się młodym winem to książka także o Ruchu Światło-Życie i jego założycielu. Monografia ujawnia nieznane dotąd szerzej fakty: że początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce integralnie związane są z ruchem oazowym. W monografii Czytelnik znajdzie informacje o tym jak ks. Franciszek Blachnicki modlił się za animatorów o chrzest w Duchu Świętym w Krościenku w 1974 i otworzył Ruch Światło-Życie na Odnowę w Duchu Świętym (1975). O pierwszych przypadkach wylania Ducha Świętego na rekolekcjach oazowych m.in.. W Murzasichlu, Brzegach i Krościenku. Autorzy książki opisują też niezwykłe pełne mocy Ducha Świętego okoliczności powstania wspólnoty życia w Lipiu (1977). To jest jedyna w Polsce wspólnota życia powstała w wyniku charyzmatycznego doświadczenia w latach 70-tych.
DWA NURTY ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM W POLSCE
Autorzy pokazują Odnowę w Duchu Świętym – zgodnie z nauczaniem Stolicy Apostolskiej – nie jako ruch tylko jako szersze doświadczenie dane całemu Kościołowi . W tym kontekście definiują pojęcie nurtu w polskiej Odnowie w Duchu Świętym. Pokazują, że w latach 70-tych Odnowa w Duchu Świętym rozwijała się w dwóch nurtach: oazowym i poza oazowym. Opisują tworzenie się tych nurtów i ich specyfikę, a także próby stworzenia koordynacji Odnowy aż do 1979 roku kiedy to powołany został pierwszy Krajowy Zespół Koordynacyjny.
MONOGRAFIA, ŹRÓDŁA, ILUSTRACJE, FILMY
Autorzy pisząc monografię początków Odnowy w Duchu Świętym korzystali z bardzo obfitych materiałów źródłowych: przede wszystkim wspomnień. Oprócz nich korzystali też pełną garścią z materiałów znalezionych w archiwach watykańskich, oazowych, klasztornych oraz IPN.
Książka składa się z 416 stron i kilkudziesięciu w większości dotąd niepublikowanych zdjęć. Zamiast posłowia Czytelnik znajdzie bardzo interesujący artykuł o. Serafina Tyszko OCD pt. Duch Święty w moim życiu.
Jest to świetna lektura dla wszystkich, których interesują dzieje Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Książka jest częścią projektu filmowo–książkowego, w ramach którego oprócz monografii zostanie przygotowanych 10 filmów
dokumentalnych.
W Upili się młodym winem między innymi:
- o tym jak Ewa Jakub spotkała Boga podczas spaceru w Kołobrzegu w grudniu 1975 (dziś jest karmelitanką)
- o tym jak do Anny Wolińskiej Bóg przemówił podczas wycieczki w góry we wrześniu 1976 (dziś jest dominkanką klauzurową)
- o tym jak Bóg dotknął serca Waldka Tyszko w 1972 roku podczas nocnej modlitwy w Sali telewizyjnej w Technikum Chemicznym w Toruniu (dziś jest karmelitą)
- o tym jak Bóg przemówił do Jacek Hermy w pociągu Kielce-Kraków w listopadzie 1977 (dziś jest księdzem pracującym w Carlsbergu)
- nieznane okoliczności powstania pierwszej grupy Odnowy w Duchu Świętym w Lublinie (1975).
- niezwykły przebieg pierwszego Seminarium Życia w Duchu Świętym w Lublinie (1975).
- zrekonstruowana dzień po dniu wizyta o. Alberta de Monleon w Polsce (1975)
- Tydzień Eklezjologiczny KUL poświęcony Odnowie w Duchu Świętym (1975)
- okoliczności przeżycia chrztu w Duchu Świętym ks. Mariana Piątkowskiego (1975)
- o tym jak ks. Franciszek Blachnicki modlił się za animatorów o chrzest w Duchu Świętym w Krościenku w 1974 i otworzył Ruch Światło-Życie na Odnowę w Duchu Świętym (1975)
- o wylaniu Ducha Świętego w Murzasichlu (1975-1978)
- pierwsza wizyta delegacji Odnowy w Duchu Świętym z centrali w Brukseli (1976)
- przebieg spotkania w Lublinie na Sławinku podczas którego ks. Andrzej Grefkowicz i ks. Adam Schulz przeżyli chrzest w Duchu Świętym w 1976 roku
- o tym jak w 1975 w Warszawie powstała zupełnie nieznana do tej pory grupa Odnowy w Duchu Świętym w klasztorze Sióstr Sacre Coeur
- niezwykłe pełne mocy Ducha Świętego okoliczności powstania wspólnoty życia w Lipiu (1977)
- o tym jak ks. Bronisław Dembowski zetknął się z Odnową w Duchu Świętym w USA w 1976 roku
- po raz pierwszy opisana historia Andrzeja Sionka, lidera Odnowy w Duchu Świętym w Krakowie
- pierwsze grupy Odnowy w Seminariach Duchownych: w Warszawie u Jezuitów (1976) i w Kielcach (1977)
- o tym jak Odnowa w Duchu Świętym w Białymstoku zaczęła się w Józefowie pod Warszawą (1977)
- okoliczności kształtowania się dwóch nurtów Odnowy w Duchu Świętym (oazowego i pozaoazowego)
- szczegóły spotkania w Izabelinie i zapomnianego pierwszego spotkania w Magdalence (1977)
- okoliczności powstania pierwszego podręcznika REO (1978)
- skład i okoliczności powstania Pierwszego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym (1979)
Słownik Terminów Teologicznych – konsultacja: ks. Andrzej Grefkowicz
Konsultacja teologiczna tekstu – o. Serafin Tyszko OCD
Konsultacja historyczna – prof.. Jan Żaryn