Pod krzyżem południa
Wydawnictwo: Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna Sandomierz Dział: Powieść Format: 170x240 Stron: 280 Oprawa: twarda ISBN: 9788325709327 INDEKS: WDS3047B44329Opis
Problematyka prezentowana w tej książce dotyczy rodzimej ludności Australii zwanej Aborygenami, choć oni sami chcą dzisiaj, aby ich nazywać Koories.Ks. dr Sławomir Jakubiec – misjonarz. Od 1980 roku pracował w Zambii, w Centralnej Afryce. Choroby tropikalne, malaria doprowadziła go do Anglii. Po skutecznym leczeniu w 2000 roku rozpoczyna pracę na Antypodach. Praca wśród Aborygenów dostarcza mu wiele przemyśleń, które między innymiutrwalił w niniejszej książce. Również praca misyjna w Afryce utrwalił w książkach: „Rozwój misji katolickiej na terenach dzisiejszej Zambii”; „Podziękowaniejest wyrazem wdzięczności”; „Afrykańskie opowieści nie tylko dla dzieci”. Ostatnie lata jako ojciec duchowny, pracował w Seminarium Cyrylai Metodego w Orchard Lake, Michigan w Stanach Zjednoczonych. „Jesteśmy dumni z Krzyża” Wiedzieliśmy, że tylko praktycznie Australijczycy, tylko ci ludzie, którzy kiedykolwiek widzieli go,że Aborygeni, gdy patrzyli na niego przez tysiące lat, że był on dla nich znakiem nadziei, końcem jednego wędrowania, a zarazem początkiem innej wędrówki dla naszych praojców,żeglujących do tego południowego lądu – lądu Ducha Świętego.
„Dla Aborygenów, duchowość to nie tylko sprawa wypowiadanej modlitwysłownej. Środowisko naturalne jest ich siłą, życiowym napędem każdej cząstkiich życia, nawet duchowego. Cały cykliczny rytm poszczególnych pór roku,a więc wzrost przyrody, w tym drzew, które owocują, rozmnażajace się zwierzętai powiększające się stada ptaków na niebie, ryby w rzekach i oceanach– na tym budowali przez całe tysiąclecia ramy swojej tradycyjnej religijności,uosobione i umocnione w kontekście człowieka przez Wielkiego Stwórcęw tajemniczym Dreaming”.
(fragment tekstu z książki)