Okładka

Proces małżeński skrócony przed biskupem

ks. Wojciech Góralski Wydawnictwo: Płocki Instytut Wydawniczy Dział: Małżeństwo Stron: 214 Oprawa: miękka ISBN: 9788365397478 INDEKS: POI0009B48742
25,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Jednym z najbardziej żywotnych obszarów prawa kanonicznego jest prawo rodzinne i małżeńskie: tak materialne, jak i procesowe. To ostatnie obejmuje dziedzinę procesów małżeńskich, głównie dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa. Ukształtowane w średniowieczu regulacje prawne w tym zakresie ulegały wielokrotnie zmianom zmierzającym przede wszystkim do uproszczenia odnośnych procedur oraz ułatwienia wiernym dostępu do kościelnego wymiaru sprawiedliwości w tak szczególnej materii.

W ów wielowiekowy proces rozwoju ustawodawstwa kościelnego wpisuje się niedawna inicjatywa papieża Franciszka, który – zachęcony przez Synod Biskupów w 2014 roku – dokonał dzieła znaczącej reformy procesów o nieważność małżeństwa. Ogłoszony przezeń 8 września 2015 roku List apostolski Mitis Iudex Dominus Iesus (dla Kościoła Łacińskiego) stanowi milowy krok na drodze prowadzącej do szybszego poznawania prawdy o konkretnych małżeństwach, których ważność kwestionują sami małżonkowie.

Inne pozycje - ks. Wojciech Góralski

Okładka
ks. Wojciech Góralski
44,90 zł
Okładka
ks. Wojciech Góralski, Edward Górecki, Józef Krukowski, ks. Józef Krzywda CM, Bronisław Zubert, Piotr Majer
68,00 zł
Okładka
ks. Jan Dyduch, Józef Krukowski, ks. Mirosław Sitarz, Edward Górecki, ks. Wojciech Góralski
49,00 zł