Powrót na poprzednią stronę

Archiwum prowincji Karmelitów Bosych w Czernej

Archiwum prowincji Karmelitów Bosych w Czernej

Benignus Józef Wanat OCD

Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych Kraków 2013

ISBN: 978-83-7604-221-3
Szczepan Praśkiewicz OCD (redaktor)
seria: Świętość kanonizowana
format: 205x145, stron: 140, oprawa: miękka

INDEKS: KAR0438B35903

Cena: 22,50 zł – brak w sprzedaży (informacja: kmt@kmt.pl)

Z noty wydawniczej

Już rzymski Cyceron wyraził się, że historia magistra vitae est, a nasz wielki rodak, św. Rafał Kalinowski, który swą miłość do Ojczyzny przypłacił dziesięcioletnią katorgą syberyjską, powiedział m.in.: „Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek [przeszłości] się nie stara; wyrok zguby wówczas dla siebie pisze”. Wiemy też jak bardzo ważną rzeczą jest dokumentacja historyczna w udowadnianiu zarówno ciągłości kultu od niepamiętnych czasów, jak i heroiczności cnót czy męczeństwa kandydatów na ołtarze.

Nasza seria wydawnicza przyjęła więc z radością, jako kolejny, już dziewiąty swój tom, opracowanie o. prof. dr. hab. Benignusa J. Wanata OCD, założyciela archiwum prowincjalnego i przez ponad pół wieku archiwisty najpierw Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych, a następnie, od 1993 roku, Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, zatytułowane Archiwum Prowincji Karmelitów Bosych w Czerniej (Archiwum Akt Dawnych Ogólnopolskiej Prowincji do 1993 roku). Stan z dnia 15 czerwca 2011 roku.

Przyjęliśmy to opracowanie tym ochotniej, że znajdujemy w nim 8 nieznanych dotąd w Polsce listów św. Rafała Kalinowskiego, a nadto nigdy niepublikowane świadectwo arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego, metropolity warszawskiego o ojcu Rafale Kalinowskim, wyrażone w jego liście do księcia arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy z Krakowa, oraz integralne opisy trzech uzdrowień za przyczyną tegoż św. Rafała z lat czterdziestych ub. wieku..

Żywimy nadzieję, że także obecny tom naszej serii zostanie pozytywnie przyjęty przez naszych Czytelników.

o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Redaktor serii

 

Kategorie

Książki / Duchowość / Życie kapłańskie i zakonne

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni