Okładka

Szkoła modlitwy, cz. 1. Materiały ewangelizacyjne

Wydawnictwo: Wydawnictwo VENI Dział: Ewangelizacja Format: 148x210 Stron: 64 Oprawa: miękka ISBN: 8392319419 INDEKS: VEN0025B14725
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Szkoła modlitwy jest pierwszą pozycją z nowej serii książek, gromadzących materiały ewangelizacyjne, w których zamieszczane zostaną zapisy wybranych, głoszonych przez nas rekolekcji, skierowane do konkretnych grup czy wspólnot, które mogą stać się podstawą także osobistej refleksji. Myślimy również o diakonach i prezbiterach, którzy przygotowują się do głoszenia Słowa Bożego lub sami już głoszą rekolekcje. Chcemy być dla nich pomocni, dzieląc się treściami stanowiącymi zapis doświadczenia Wspólnoty oraz świadectwem działania Boga w nas samych i w naszej Wspólnocie.

Mamy nadzieję, że wydawane materiały będą dobrą podstawą do przygotowania katechez lub konferencji dla poszczególnych grup, wspólnot czy dla parafian.

W Szkole modlitwy zebrane zostały katechezy wygłoszone w latach 2005-2006 w "Szkole modlitwy" w Warszawie u księży Marianów na Stegnach. Rekolekcje te były odpowiedzią na znak czasu jakim jest powszechna potrzeba duchowości i nowy głód modlitwy ujawniające się we współczesnym świecie (Jan Paweł II, Novo millennio ineunte 33).

Jan Paweł II, kreśląc program dla Kościoła na trzecie tysiąclecie, szczególną uwagę zwrócił właśnie na ten znak czasu i zalecił, aby "wychowanie do modlitwy stało się w pewien sposób kluczowym elementem wszelkich programów duszpasterskich"(NMI 34). W szczególny sposób wezwał chrześcijańskie wspólnoty, aby stawały się "prawdziwymi "szkołami modlitwy"" (NMI 33). Taką właśnie wspólnotą chce być Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, najpierw wychowując do modlitwy swoich członków i prowadząc ich do głębi życia duchowego, a potem dzieląc się tym doświadczeniem z innymi poprzez rekolekcje, dni skupienia, osobiste świadectwo.

Założeniem proponowanych tutaj rekolekcji jest powszechne powołanie do świętości, a więc także do głębokiego życia modlitwy, o czym z mocą przypomniał zarówno Sobór jak i Jan Paweł II. Wierni świeccy nie mogą się według Papieża "zadowolić modlitwą powierzchowną" gdyż staliby się " chrześcijanami w zagrożeniu" (NMI 34). Dodatkowym założeniem jest to, że świadectwo ludzi świeckich, którzy podejmują w swoim życiu wierną modlitwę będzie w pewien sposób bardziej przekonywujące dla współczesnego człowieka niż samo tylko nauczanie katechizmowe. Rekolekcje są bowiem wynikiem modlitwy i doświadczenia ludzi żyjących i pracujących w świecie i w większości mających rodziny, a więc będących w takiej samej sytuacji jak potencjalni uczestnicy rekolekcji. Stwarza to wielką szansę na dotarcie z czasami trudnymi treściami o modlitwie do ludzi świeckich.

Zasadniczym celem książki jest wzbudzenie w uczestnikach pragnienia modlitwy i głębszego życia duchowego oraz podprowadzenie pod osobistą decyzję o podjęciu wiernej modlitwy. Ponadto celem jest także ukazanie specyfiki i piękna modlitwy chrześcijańskiej, jej konieczności i związku z życiem, owoców jakie przynosi, jej różnorodnych form i treści.

W końcu celem jest także pomoc w podejmowaniu codziennej modlitwy osobistej poprzez zaproponowanie elastycznej "metody" czerpiącej z kilku tradycji duchowych.