Polskie oblicze św. Teresy z Lisieux
Redaktor: ks. Marek Chmielewski Wydawnictwo: Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych Dział: Święci Format: 145x205 Stron: 162 Oprawa: miękka ISBN: 8373052003 INDEKS: KAR0202B14762Opis
W jakim sensie można mówić o „polskim obliczu" francuskiej Doktor Kościoła? Już od roku 1902, a więc zaledwie 5 lat po śmierci, w naszym kraju na szeroką skalę były czytane jej Dzieje duszy. Święta od razu podbiła serca Polaków. Swoim wstawiennictwem z nieba Karmelitanka z Lisieux na przestrzeni ponad stu lat wywarła znaczący wpływ na duchowość Polaków, zarówno tych ukrytych w tłumie zwyczajnych, gorliwych katolików, jak i największych synów narodu, jak Św. Faustyna Kowalska i Sługa Boży Jan Paweł II. Zasadniczym motywem i celem sesji naukowej [zorganizowanej 14 maja 2005 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji peregrynacji relikwii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce] była więc próba analizy i zarazem bilansu terezjańskiego śladu w polskiej duchowości.
Ks. dr hab. Marek Chmielewski, prof. KUL
Św. Teresę od Dzieciątka Jezus nurtowało „zasłonięte" i „ukryte" Najświętsze Oblicze Pana Jezusa. Frapowało ją ono do tego stopnia, że najpierw ubogaciła swoje zakonne imię „Teresy od Dzieciątka Jezus" predykatem „od Najświętszego Oblicza", a następnie wypracowała zręby głębokiej teologii, ukierunkowującej Kościół na kontemplację piękna Bożej miłości, objawionej najwyraźniej na „zeszpeconym" Obliczu Jezusa. Być może jeszcze nie zdajemy sobie wystarczająco sprawy, na jakie tory teologicznego, a nawet filozoficznego myślenia wprowadziła nas Teresa (na długo przed Levinasem) przez zwrócenie naszej uwagi na „twarz" Syna Człowieczego.
Albert Stanisław Wach OCD
Prowincjał Krakowskiej Prowincji
Karmelitów Bosych