Okładka

O Papieżu

Joseph de Maistre Wydawnictwo: FRONDA Sp. z o.o. Dział: Historia Kościoła Format: 152x210 Stron: 534 Oprawa: twarda ISBN: 9788388747120 INDEKS: FRO0162B21972
56,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

O Papieżu Josepha de Maistre'a to książka bardzo aktualna. Apele skierowane do anglikanów czy prawosławnych, by dla ratowania cywilizacji zachodniej zjednoczyli się z Kościołem katolickim pozostają w mocy. Trudno nie dostrzec, że droga do katolicyzmu de Maistre'a jest potwierdzeniem jego myślenia. Ten sabaudzki szlachcic był członkiem loży masońskiej, fascynował się literaturą ezoteryczną. Rewolucja francuska, która - jak uznał - była karą za grzech odstępstwa od katolicyzmu, sprawiła, że powrócił do bardziej ortodoksyjnych form wyznawania wiary.

Podobna z ducha "rewolucja ultramontańska" wydaje się konieczna także obecnie. Pogłębiające się obrzydzenie dla własnej cywilizacji, odrzucenie i potępianie wszystkich jej tradycji oraz zastępowanie ich dostosowanymi do potrzeb supermarketów produktami innych religii - jednoznacznie pokazują, że bez powrotu do własnej tradycji nie może być mowy o spójnym projekcie europejskim. I właśnie mając to w pamięci, warto wracać do lektury de Maistre'a, który nie tylko przewidział losy Europy, ale także sformułował dla niej projekt ratunku.
Tomasz Terlikowski