
Polemika św. Efrema z manicheizmem w Refutationes
Redaktor: ks. prof. dr. hab. Wincenty Myszor Wydawnictwo: Księgarnia Świętego Jacka Dział: Nauki biblijne Seria: Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova Format: 166 x 240 Stron: 240 Oprawa: miękka ISBN: 9788370306663 INDEKS: KSJ0352B24442Opis
Ósma z kolei pozycja z serii Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova to książka ks. Andrzeja Uciechy „Polemika św.Efrema z manicheizmem w Refutationes”.
„Wśród wielu różnorodnych religii i herezji istniejących w IV w. w Cesarstwie Rzymskim i w państwie perskim realnym zagrożeniem ortodoksji był manicheizm, gnostycki ruch o charakterze soteriologicznym, zapoczątkowany przez Manesa w III w. po Chrystusie. Synkretyzm idei i wyjątkowa zdolność adaptacji do warunków w zróżnicowanych religijnie i kulturowo środowiskach nie przeszkadzały manichejczykom uważać się za bardziej radykalnych chrześcijan i nazywać siebie prawdziwymi chrześcijanami.
W swoich pismach Efrem polemizował z poglądami tego prawdziwego chrześcijaństwa. Na podstawie wstępnej lektury polemicznych rozpraw Syryjczyka można wnioskować, iż jego duszpastersko-teologiczną twórczość cechowała troska o zachowanie nienaruszonego depozytu wiary. (…) Chodzi jednak nie tyle o odkrycie koncepcji manicheizmu, z jaką polemizował Efrem, ale przede wszystkim o to, czy i do jakiego stopnia owa polemika determinowała treść i metodologiczny warsztat jego teologii. Takie ujęcie problemu stanowić będzie o jego oryginalności i powinno pogłębić dotychczasowy stan wiedzy”.
Fragment wstępu
Projekt badawczy PB 655/TE /2007-2009. Dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego