Okładka

Leksykon polskich dogmatyków XX i XIX wieku

ks. Krzysztof Góźdź Wydawnictwo: Katolicki Uniwersytet Lubelski Dział: Leksykony Format: 150x235 Stron: 426 Oprawa: twarda ISBN: 9788373639775 INDEKS: RWK0196B26296
43,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Leksykon prezentuje przede wszystkim bogactwo polskiej dogmatyki, traktowanej jako dziedzina dotycząca rzeczywistości dogmatu - widzenia człowieka i jego świata przez pryzmat świata Bożego w celu ich wzajemnego związania, a przez to przybliżenia człowieka do Najwyższej Prawdy. Korzenie takiego rozumienia sięgają wprawdzie do starożytnej filozofii, która pojęciem dogma ( dokein ) określała to, co wszystkim wydawało się słuszne, jednak dla chrześcijan wspólny punkt widzenia nie jest ani warunkiem, ani rękojmią prawdy; zatem - co dziś tak ważne - nie decyduje o niej głos demokracji. Chrześcijaństwo wywodzi bowiem prawdę z Prawdy obiektywnej, tej, która objawiła się w Osobie i Dziele Jezusa Chrystusa, wcielonego Słowa Bożego, która określa człowieka, stworzonego na obraz Boży (Rdz 1,27), i która poprzez niego kształtuje cały świat. Ta dogmatyka staje się służebnicą Najwyższej Prawdy, w której uczestniczy każdy teolog przez swoje wyjątkowe dzieło rozpoznawania tej Prawdy, głoszenia jej i życia nią samą.
Na stronicach książki spotykają się naukowcy z różnych ośrodków akademickich, kształceni w różnych szkołach akademickiego myślenia, niejednokrotnie pracujący w odległych od siebie placówkach naukowych, dydaktycznych bądź duszpasterskich.
( Słowo wstępne - ks. Krzysztof Góźdź )

Inne pozycje - ks. Krzysztof Góźdź

Okładka
ks. Krzysztof Góźdź
55,00 zł
Okładka
ks. Krzysztof Góźdź
50,00 zł
Okładka
ks. Krzysztof Góźdź
38,99 zł
128,00 zł
57,00 zł