Wierzę w Boga - Jak rozumieć prawdy wiary chrześcijańskiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej "GAUDIUM" Dział: Teologia Format: 135x200 Stron: 148 Oprawa: miękka ISBN: 97883754812497 INDEKS: GAD0200B35446Opis
Niejednokrotnie słyszałem stwierdzenie: „każdy człowiek w coś wierzy”. Wyraża ono powszechne przekonanie, że trudno jest żyć bez wiary w jakiś wyższy porządek życia, niepodlegający kaprysom ludzkiej woli. Bez wiary w to, co stałe i uporządkowane, człowiek nie odnalazłby sensu życia. Czy taka wiara jest już wiarą chrześcijańską? Nie. Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy wiarą w jakieś ideały, np. w lepszą przyszłość ludzkości, w dobrodziejstwo techniki, w istnienie świata duchowego, a wiarą w Boga objawionego. Kiedy człowiek sam decyduje o tym, w co wierzy, a co odrzuca z objawienia, to sprzeciwia się samemu Bogu i wchodzi na drogę błądzenia. Dlatego Kościół już w pierwszych wiekach swego istnienia definiował w postaci krótkich formuł jak i w co należy wierzyć, chroniąc tym samym wspólnoty przed rozłamami i konfliktami. Formuły te nazywane są Credo (słowo to po łacinie oznacza wierzę) albo Symbolem Apostolskim, gdyż symbol z natury jest tym, co łączy, a Symbol Apostolski streszcza i syntetycznie wyraża wiarę apostołów.
Specyfikę wiary chrześcijańskiej wyrażają nie tylko prawdy zawarte w Credo, lecz także sposób, w jaki się modlimy. Chrześcijanin, który wierzy, że Bóg jest najlepszym i najczulszym Ojcem, że objawił nam swoją miłość przez swego Syna i cały czas działa w nas przez Ducha Świętego, modląc się, uznaje bliskość Pana Boga i stale poddaje się Jego prowadzeniu. Modlitwa pomaga człowiekowi wierzącemu całkowicie zmienić swoje życie; chrześcijanin, który się modli, nie koncentruje całej uwagi na sobie, lecz na Chrystusie. W czasie modlitwy uświadamia sobie swoją słabość, a także wyraża potrzebę mówienia o sobie dobremu Bogu. Modlitwa najczęściej przybiera charakter prośby lub podziękowania. W taki sposób, właśnie na modlitwie, buduje się relacja dziecięctwa chrześcijanina w stosunku do Boga. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wiarą a modlitwą: im więcej wiemy na temat Pana Boga i Kościoła, tym bardziej podczas modlitwy uczymy się kochać Boga i bliźniego.