Homilie niedzielne i świąteczne t. 1-2
Wydawnictwo: Parafia Prawosławna śww. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach Dział: Prawosławie Format: 175x245 Stron: 441 Oprawa: twarda INDEKS: PWS0002B51689Opis
Od autora
Proponuję uwadze czytelników zbiór homilii i rozważań nad fragmentami ewangelicznych czytań, słyszanych w cerkwiach prawosławnych, podczas niedzielnych Świętych Liturgii. Nazwałem je homiliami niedzielnymi (gr. homilein - rozmawiać), ponieważ jest to specyficzny rodzaj przemowy ściśle liturgicznej, będącej objaśnieniem stałych czytań Pisma Świętego przyporządkowanych do danej niedzieli.
Homiletyka, jako sztuka oratorstwa religijnego, przewiduje zarówno homilie jak i kazania, przy czym te drugie mogą być okolicznościowe, dotyczące: chrztu, ślubu, pogrzebu, jubileuszu, lub innych rozmaitych, pożaliturgicznych kwestii oraz okazji. Homilia jest niejako stałym i obowiązkowym elementem nabożeństwa, natomiast kazanie jest okazjonalną i stosowną do okoliczności, przemową kapłana na dowolny temat.
Umieszczone w tym zbiorze teksty zostały wybrane spośród tych, które zgromadziłem od czasu wydania ponad 20 lat temu dwóch tomików kazań i homilii w języku białoruskim: Prawda was wyswobodzi i Potrzeba tylko jednego. Były tam zarówno teksty dotyczące niedzielnych i świątecznych czytań ewangelicznych, jak i rozważania na temat Dziesięciu Przykazań, Dziewięciu Błogosławieństw oraz modlitwy Ojcze nasz.
Niniejsze teksty są jednak poświęcone wyłącznie czytaniom ewangelicznym, poczynając od pierwszej niedzieli po Pięćdziesiątnicy. Są one dłuższe niż typowe homilie i mają formę obszernych rozważań nad wysłuchanym fragmentem Ewangelii i życiem religijnym człowieka w jej świetle. W każdej homilii zawartych zostało kilka szkiców lub rozważań na temat tego samego fragmentu Ewangelii, ponieważ niemal każdy z nich zawiera wiele ważnych myśli godnych osobnego rozpatrzenia i szczegółowego omówienia. Nie ma w nich przez to również zwyczajowych, wstępów homiletycznych: W imię Ojca, i Syna, i świętego Ducha, ani tradycyjnego retorycznego zwrotu: Bracia i Siostry, lub też słowa Amen na końcu przemowy.