Szlak Bożego Miłosierdzia
Wydawnictwo: APOSTOLICUM - Wydawnictwo Ks. Pallotynów Dział: Albumy Format: 145x202 Stron: 166 ISBN: 9788379191567 INDEKS: APO0582B51765Opis
Oddajemy do rąk Czytelnika książkę, która jest świadectwem Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki z Jasnej Góry do krakowskich Łagiewnik, napisanym przez dwóch kapłanów – przewodników tej pielgrzymki. Jako autorzy zadajemy na szlaku pytanie, dlaczego Pan Jezus zachwycił się Polską, kiedy do Świętej Faustyny powiedział: „Polskę szczególnie umiłowałem” (Dz. 1732). W rekolekcjach w drodze odkrywamy bogactwo polskiej kultury, historii, krajobrazu i polską gościnność. Zastanawiamy się nad tym, co w Polsce jest takiego niesamowitego, co pozwoliło Panu Jezusowi zakochać się w niej.
Przewodniczką, niejako kamieniem węgielnym tych rekolekcji jest największa polska święta – Siostra Faustyna Kowalska, która przez orędzie Bożego Miłosierdzia, rozsiane po całym świecie, ukazuje jak potężny jest duch polskich świętych i polskiego Kościoła. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie Polskę Bóg wybrał do przekazania najważniejszego orędzia w Kościele na czasy definitywnej walki dobra ze złem, prawdy z kłamstwem, idei życia z ideologią śmierci, cywilizacji miłości z cywilizacją śmierci. Pielgrzymowanie jest też świadectwem naszej polskiej wiary i pobożności w konfrontacji z agresywnym, obcym polskiej tradycji ateizmem.
Zaczynamy od Jasnej Góry, to dla nas miejsce zwiastowania, wyboru Maryi i Jej wielkości w planach Bożych. Sanktuarium Matki Boskiej w Leśniowie jest miejscem błogosławieństw, zawierzenia rodzin i szczególnego działania Ducha Świętego w darze uśmiechu Maryi, który zwiastuje chrześcijańską radość. W sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy, głównej patronki Sióstr Bożego Miłosierdzia – odkrywamy przymiot Bożego miłosierdzia jako najwyższy przymiot Boga, który – według określenia św. Faustyny – jest czynem miłości. W Imbramowicach, w sanktuarium Jezusa cierpiącego, w jednym z najstarszych klasztorów żeńskich w Polsce – sióstr norbertanek – myślimy o golgocie naszego narodu, o naszych cierpieniach połączonych z najwyższą ofiarą Chrystusa. Grodzisko, u Błogosławionej Salomei, której imię pochodzi od słowa pokój, przypomina, że prawdziwy pokój, ten, jakiego świat dać nie może, pochodzi od Chrystusa. W końcu sanktuarium w Łagiewnikach przynosi nam nadzieję wielkanocnego poranka, powstania z grzechów, jest to nadzieja życia.
Przez wielkie postacie świętych, których spotykamy na szlaku, odkrywamy piękność duszy polskiej, która się uzewnętrznia w ich życiu.
Zachęcamy, żeby jak najwięcej ludzi poszło tym niezwykle pięknym i ważnym szlakiem, aby doświadczyć mocy ducha miłości.
Książka jest napisana też z myślą o chorych, cierpiących, którzy nie mogą udać się na pielgrzymkę. Poprzez opisy w niej zawarte mogą przeżywać rekolekcje w swoim miejscu zamieszkania. Ten przewodnik może być czytany przez każdego jako siedmiodniowe rekolekcje Bożego miłosierdzia i polskiej kultury.
Ze Wstępu do książki
ks. Mariusz Bernyś, ks. Michał Dłutowski