Okładka

Biblia w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka

Transkrypcja typu "B" oryginalnego tekstu z XVI w. Wydawnictwo: Wydawnictwo VOCATIO Dział: Opracowania (komentarze biblijne) Seria: Prymasowska Seria Biblijna Format: 165x240 Stron: 2426 Oprawa: twarda ISBN: 9788378293217 INDEKS: VOC0001B558
299,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Dzieło oparte na XVI-wiecznym przekładzie ks. Jakuba Wujka, transkrypcja typu "B" (zachowano język staropolski z zastosowaniem współczesnej ortografii i interpunkcji); szatę graficzną stanowi rekonstrukcja oryginalnych inicjałów renesansowych. Biblia ks. Wujka została ukończona w 1596 r., a po raz pierwszy ukazała się drukiem po śmierci tłumacza w 1599 r. Od razu zdobyła uznanie i poczesne miejsce wśród ówczesnych przekładów Pisma Świętego. Jest ona nie tylko pomnikiem polskiej myśli teologicznej, ale także dziełem literackim o wielkiej wartości, na którym wychowywały się pokolenia Polaków, mającym wielkie zasługi dla rozwoju polskiego języka i literatury. Stylem przekładu ks. Wujka zachwycali się Mickiewicz, Słowacki i Sienkiewicz. Obecne wydanie zostało uhonorowane nagrodą główną "Feniks 2000", podczas VI Targów Wydawców Katolickich we Warszawie. Tekst Wujkowego przekładu Biblii był w ciągu ostatnich 400 lat wielokrotnie zmieniany. Prezentowana edycja różni się od dotychczasowych tym, że stanowi pierwsze od stuleci wydanie tekstu w jego oryginalnej staropolskiej postaci i jako taka daje prawdziwą szansę rzeszom polskich naukowców, studentów, literatów i wszystkich innych zainteresowanym kulturą narodową spotkania się z tym niezwykłym dziełem w postaci jak najbliższej oryginałowi.

Nota o autorze przekładu:
Ks. Jakub Wujek (1540 – 1597) — jezuita-literat, znawca języków klasycznych i hebrajskiego, słynny z dokonania znakomitego przekładu na język polski łacińskiej Biblii Starego i Nowego Testamentu (tzw. Vulgata versio, zalecanego przez Sobór Trydencki jako tekst podstawowy)

Nota o autorze opracowania:
Ks. prof. dr hab. Janusz Frankowski — wybitny polski biblista. Studiował w Rzymie w Papieskim Instytucie Biblijnym, od 1965r. wykładowca Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Autor wielu publikacji, m. in. redaktor pięciotomowego Wprowadzenia w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych.

Pozostałe książki z tej serii