Okładka

O co chodzi w byciu człowiekiem

Antropolgia Edyty Stein okiem psychologa Helena Teixeira Respondek Wydawnictwo: Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych Dział: Teologia Stron: 320 Oprawa: miękka ISBN: 9788376046730 INDEKS: KAR0796B58266
39,90 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Kim jestem? Co ja wiem o sobie? Skąd się wziąłem na tym świecie? Dokąd ostatecznie zmierzam? O co w tym wszystkim chodzi? Każdy z nas na różnym etapie życia musi sobie zada(wa)ć tego typu pytania. Gdy podejmiemy próbę spontanicznej odpowiedzi, łatwo możemy spostrzec, że nasza wiedza jest w tym aspekcie raczej skromna.

Poza pewnymi oczywistymi wiadomościami wynikającymi z danego momentu mojego życia oraz jego nieodległej historii (np.. Wiem ile mam lat, wiem jakie jest moje wykształcenie, wiem, że coś teraz czuję, wiem, że piszę te słowa, mam w pamięci wczorajszy dzień, w którym zadziały się różnorakie zdarzenia, etc.) zbyt wiele i na głębszym poziomie trudno jest nam cokolwiek powiedzieć.

Kłania się tutaj Sokrates z przypisywanym mu stwierdzeniem: scio me nihil scire – wiem, że nic nie wiem. Zatem o co chodzi w byciu człowiekiem? Czy w udzieleniu rzetelnej odpowiedzi na zadane pytanie jesteśmy skazani wyłącznie na błądzenie w półmroku mniemań i hipotez? Skąd mamy czerpać wiedzę na ten temat, która okazałaby się wiarygodnym drogowskazem na szlakach naszego poszukiwania prawdy o sobie i naszym życiu?