Okładka

Religia w orzecznictwie europejskich trybunałów sprawiedliwości

Andrzej Marian Świątkowski Wydawnictwo: Wydanictwo Ignatianum Dział: Teologia Format: 232 x 156 Stron: 270 ISBN: 9788376145723 INDEKS: IGN0005B60089
60,00 zł
Darmowa dostawa od 150 zł Paczkomaty 10 zł Poczta Polska 15 zł Za pobraniem 15 zł

Opis

Profesor Andrzej M. Świątkowski w swojej najnowszej publikacji podejmuje nader aktualną problematykę religii i wolności religijnych. Czyni to w oparciu o orzecznictwo trybunałów europejskich (TSUE i ETPCz). [] W literaturze krajowej (nie mówiąc już o dyskursie politycznym) problematyka wolności religijnych i niedyskryminacji ze względu na wyznawaną religię czy też brak jej wyznawania prezentowana jest z reguły dość jednostronnie, z punktu widzenia określonej opcji ideologicznej. W orzecznictwie wspomnianych trybunałów europejskich mamy zaś element sui generis ważenia różnych stanowisk, nawiązujący do kultury prawnej i sposobów podejścia do kwestii religijnych w różnych krajach członkowskich, oraz uniwersalizujący niejako stan poglądów w tych kwestiach i mający wpływ na stosowne orzeczenia trybunałów.

Przyjęte przez trybunały europejskie poglądy i oparte na nich orzeczenia mają również istotne znaczenie dla prawa polskiego, w szczególności dla praktyki sądowej rozstrzygającej tego typu spory. Zaakcentowanie tej roli trybunałów przez Autora zdaje się być szczególnie cenne w czasie negowania przez określone siły polityczne znaczenia i roli wymiaru sprawiedliwości Unii Europejskiej dla prawa krajowego.