Słowa t. 4. Życie rodzinne
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bratczyk Dział: Prawosławie Format: 255x236 Oprawa: twarda INDEKS: BRT0075B43160Opis
W książce tej, jak czytamy w przedmowie, „zebrane zostały pouczenia starca na temat rodziny i tych prób, którym poddawany jest człowiek wskutek kryzysu, jaki przeżywa rodzina w naszych czasach”, a przyczyn problemów rodzinnych o. Paisjusz upatruje przede wszystkim w „oddaleniu się ludzi od Boga i ich egoizmie”. Język starca Paisjusza omawiający poszczególne kwestie, cechuje prostota i rozwaga, a obie te cechy zdają się być gwarantem korzyści, jakie czytelnik powinie odnieść po lekturze. Niektóre pouczenia starca zostały wzbogacone o fragmenty jego listów, przekazanych wydawcy przez duchownych i pobożnych świeckich, do których były one adresowane.
Książka składa się z sześciu części, które poprzedza przedmowa oraz rozdział wprowadzający. Kolejno, stopniowo wprowadzają one czytelnika w coraz trudniejsze tematy związane z kolejnymi etapami życia rodzinnego. I tak rozdział wprowadzający pt. „Młodzi na życiowym rozdrożu”, skierowany jest nade wszystko do człowieka młodego, znajdującego się na etapie poszukiwań właściwej drogi swojego życia. Autor stara się w nim radą pomóc młodym chłopcom i dziewczętom, wahającym się w wyborze drogi życiowej. Podkreśla przy tym, że „obie drogi, nakreślone przez naszą Cerkiew – życie rodzinne i monastyczne – są błogosławione”, młodzież zaś „powinna wybrać jedną drogę zgodnie ze swoim powołaniem, siłami i pobożnością”. Nie powinna przy tym słuchać cudzych „podszeptów”, ale całkowicie zaufać Bogu. Co ważne jednak „Cnotliwe i duchowe życie młodych jest podstawowym warunkiem ich sukcesu na wybranej drodze – czy będzie to życie monastyczne, czy też rodzinne”.
Cztery pierwsze części książki zawierają wskazówki starca dotyczące stricte życia rodzinnego. Ich celem jest zatem pomoc tym, którzy wybrali drogę życia rodzinnego, a nie monastycznego. Traktują one kolejno o tym, co małżonkowie powinni czynić, aby ich rodzina była trwała i silna. Takimi podstawami, na których opiera się rodzina są: „szlachetność, wielkoduszna miłość i szacunek małżonków do siebie nawzajem”. Cechy te dobitnie wzmacnia kolejna ważna cnota, jaką jest „cierpliwość w trudnościach, wspomagana modlitwą”, stanowiąca najlepszy ratunek dla rodziny przed rozpadem, który współcześnie stanowi dla niej przeogromne zagrożenie.