Powrót na poprzednią stronę

Ta choroba zmierza ku życiu. Uzdrawiająca moc życia duchowego

Ta choroba zmierza ku życiu. Uzdrawiająca moc życia duchowego

o. Anselm Grün, Manfred Dufner OSB

Wydawnictwo Salwator Kraków 2008

ISBN EAN: 9788375800470 (ISBN: 978-83-7580-047-0)
format: 120x180, stron: 124, oprawa: miękka

INDEKS: SAW0397B22337

Cena: 17,00 zł

W latach 80. XXw ojciec Meinrad Dufner i dr Stefan Hagen, lekarz i psychoterapeuta z Würzburga, poprowadzili kurs pod tytułem „Zdrowie jako zadanie duchowe”. Prezentowana książka jest spisaną formą wykładów i rozmów z tegoż kursu.
Autorzy książki na wstępie rysują współczesny obraz zdrowia w społeczeństwie, podważają wszechobecnie panujący stereotyp, że „zdrowie można osiągnąć przy pomocy techniki oraz że mamy prawo być zdrowi”.
Rozważania dotyczą pojęcia zdrowego trybu życia. Książka dotyka nie tylko zagadnień zdrowia, ale także choroby. Ukazuje jak te oba aspekty kształtowały się w odniesieniu do ciała i duszy. Jest swoistym poradnikiem, definiującym pojęcie choroby, obalającym pewne mity z nią związane, uczącym jak sobie z nią radzić oraz jak ją odbierać i interpretować.
To bardzo ciekawa pozycja, której lektura może przynieść korzyści nie tylko indywidualne, ale i społeczne. Autorzy prezentują różne sposoby odczytywania posłannictwa choroby, co ciekawsze popierają je życiowymi przykładami.
Do życia duchowego należy nie tylko badanie sumienia, lecz także uwzględnienie ciała, które często autentyczniej ilustruje stan wewnętrzny człowieka. Autorzy stawiają przed czytelnikiem kilka ciekawych tez, które pozwalają na głębsze przemyślenia, m.in.:
-choroba może stać się ważnym źródłem samopoznania;
-choroba zmusza nas do zaakceptowania naszych granic i życia z umiarem, które wychodzi nam na dobre i utrzymuje nas w zdrowiu;
-choroba może, ale nie musi, odzwierciedlać naszej sytuacji wewnętrznej;
-choroba daje nam zadanie, które musimy wypełnić poprzez długie ćwiczenia; -choroba staje się drogą duszy do życia w innych wymiarach;
-choroba może otworzyć mi oczy na prawdziwe potrzeby drugiej osoby;
-choroba jest symbolem, poprzez który wyraża się nasza dusza.

Poradnik ten nie jest oderwany od rzeczywistości, przeciwnie, pisarze przekonują czytelnika swoim realizmem i czystorozsądkowym podejściem do przedstawianego zagadnienia. Zainteresować może obszerny rozdział o dietetyce, w teorii i praktyce. Książka obfituje w wiele zaskakujących przesłań i przykładów. Autorzy odsłaniania np. nowe, niezbyt dobrze znane obszary zasad dietetyki, dotyczące… równowagi snu i czuwania! Stan naszego zdrowia można także regulować poprzez terapie duchową. Autorzy wymieniają w pierwszej kolejności Biblię jako książkę terapeutyczną oraz życie liturgiczne z leczniczymi rytuałami.

Książka jest przewodnikiem dla ludzi pragnących prowadzić świadomy styl życia, łączący w sobie zarówno troskę o potrzeby ciała, jak i ducha. Wyjaśnia symboliczne znaczenie choroby, rozumiejąc ją jako wyraz duszy, i pomaga pojmować chorobę jako szansę. Ponadto opisuje cechy zdrowej, żywej duchowości.
Zalety:
- ukazanie sensu choroby i cierpienia jako narzędzi działania Boga
- Ukazanie zależności między zdrowiem fizycznym i duchowym.

Książka Anselma Grüna i Meinrada Dufnera charakteryzuje stan współczesnego nam człowieka – żyjącego w świecie pokartezjańskim, w którym ludzkie ciało i dusza są względem siebie odrębne, ich funkcjonowanie co najwyżej się przeplata, ale na pewno nie jest od siebie zależne. Mimo to co jakiś czas zdarza się nam mieć przeczucie, że jednak nasze ciało w sposób bardziej kategoryczny zależy od tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Autorzy książki wskazują na przykład na zasadę synchronizmu Junga, która potwierdza nasze intuicje: oto procesy duchowe i cielesne miałyby przebiegać jednocześnie, być ze sobą zsynchronizowane. W pierwszym rozdziale książki autorzy odwołują się do naszego podstawowego doświadczenia ciała, jakim jest choroba. Ale pokazują ją z bardzo specyficznego punktu widzenia: jako obraz duszy. Choroba naszego ciała niejednokrotnie wskazuje na nasze problemy psychiczne. To ciało odreagowuje stany, z którymi sobie nie radzimy; gdy tłumimy agresję, popędy i nasze pragnienia, nasze ciało poprzez chorobę „informuje” nas o naszym stanie, byśmy mogli przyznać się do tego, co przed sobą ukrywamy.

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni

o. Anselm Grün

Manfred Dufner OSB