Powrót na poprzednią stronę

Jak radzić sobie z lękiem? Zeszyt Formacji Duchowej nr 30

Jak radzić sobie z lękiem? Zeszyt Formacji Duchowej nr 30

o. Mieczysław Kożuch

Wydawnictwo Salwator Kraków 2006

ISBN EAN: 14268515 (ISBN: 1426-8515)
format: 145x205, stron: 96, oprawa: miękka

INDEKS: SAW0190B13441

Cena: 13,00 zł

30. numer Zeszytów Formacji Duchowej podejmuje temat lęku, który jest powszechnym i fundamentalnym stanem kondycji ludzkiej. Dotyka on wielkich i małych, duchownych i świeckich. Nikogo nie pomija. Jest uczuciem, z którym współczesny człowiek nie potrafi sobie poradzić. Lęk paraliżuje, onieśmiela, nie pozwala działać, zniechęca do życia. Jak go przezwyciężyć? Czy można z nim żyć? Na te i podobne pytania odpowiada o. Mieczysław Kożuch SJ, kierownik duchowy i psycholog, który podejmuje ten newralgiczny temat nie tylko z pozycji znawcy ludzkiej psychiki, ale przede wszystkim z perspektywy wiary chrześcijańskiej. Odpowiedzi na pytanie: Jak radzić sobie z lękiem? nie szuka on w badaniach psychologa, ale w zgłębianiu Słowa Bożego. Nasz lęk, owszem, potrzebuje nieraz ludzkiej terapii, ale ostatecznie przewartościować może go jedynie Słowo, którym jest sam Jezus. W lęku człowiek może zwrócić się do Boga i odwrócić od Niego, może otworzyć się głębiej na siebie i innych lub zamknąć w sobie. Lęk może być okazją do wzrostu dojrzałości, lecz może także zatracać człowieka. Którą drogę wybrać? Aby o tym zadecydować, trzeba sięgnąć do tej niewielkiej, ale bogatej w treści pozycji.

Zeszyty Formacji Duchowej, wydawane przy Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, obchodzą 10 lat istnienia na rynku czytelniczym (1996-2005). Skierowane są do osób świeckich, konsekrowanych i duchownych. Od początku starają się zachować charakter formacyjno-praktyczny. Pokazują drogi do dojrzewania ludzkiej osobowości, do pogłębiania doświadczenia wiary. Uczą modlitwy Słowem Bożym na co dzień, towarzyszą w poznawaniu siebie i podejmują newralgiczne tematy wzięte "prosto z życia".

Od 2006 r. ZFD proponują nową formułę spotkań ze słowem pisanym. Będą jeszcze bardziej ożywiać i wzmacniać aspekt formacyjno-praktyczny oraz osobowy kontakt z Czytelnikiem. Zamieszczone zostaną w Zeszytach zapisy spotkań formacyjnych prowadzonych "na żywo" w CFD. Zeszyty będą więc zapraszały przez lekturę do udziału w sesjach formacyjnych, prowadzonych przez osoby posiadające szczególne doświadczenie w wychowaniu ludzkim i duchowym, cieszące się dużym autorytetem jako wychowawcy. Czytelnik będzie motywowany przez autora do przebycia razem z nim konkretnej drogi formacyjnej na wybrany temat. Autorzy będą towarzyszyli w rozważaniu i pogłębianiu życiowych zagadnień. Koncentrować się będą na jednym temacie, konsekwentnie rozwijanym w kolejnych rozważaniach. Mamy nadzieję, że taka forma lektury pomoże głębiej wniknąć w temat o ważnym znaczeniu dla naszego dojrzewania psychicznego i duchowego. Zamieszczane w Zeszytach treści będą zapisem słowa mówionego, co może jeszcze bardziej pomóc w żywym kontakcie z prowadzącym i poczuć się osobiście adresatem procesu wychowawczego, jaki zaproponuje. Rozważania zamieszczone w Zeszytach mogą służyć nie tylko jako osobista lektura, ale także jako gotowy materiał do spotkań formacyjnych w grupach kościelnych: świeckich czy duchownych (kursy, rekolekcje, skupienia).

 

Inne pozycje autorów dostępne w księgarni

o. Mieczysław Kożuch

Zeszyt Formacji Duchowej